2017-ieji paskelbti A. J. Greimo ir Lietuvių kalbos kultūros metais

Parlamentarai kitus metus paskelbė Algirdo Juliaus Greimo ir Lietuvių kalbos kultūros metais.
2017 metais bus minimos pasaulyje žinomo lietuvių kilmės prancūzų kalbininko, mitologo, vieno žymiausių šiuolaikinės semiotikos atstovų, Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjo A. J. Greimo 100-osios gimimo metinės.

Seimo nutarime primenama, kad A. J. Greimo gimimo metinės įtrauktos į „Unesco“ 2016–2017 metais minimų sukakčių sąrašą.

Pagal nutarimą, Vyriausybei siūloma sudaryti A. J. Greimo metų komisiją, kuri parengtų metinių minėjimo programą, ir numatyti tam lėšų.

1917 metais Tuloje, Rusijoje, gimęs A. J. Greimas buvo kalbininkas, semiotikas, mitologijos tyrinėtojas, eseistas, Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjas. Jis baigė Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją, vėliau studijavo teisę Vytauto Didžiojo universitete ir kalbotyrą Grenoblio universitete.

Antrojo pasaulinio karo metais gyvenęs Lietuvoje ir čia įsitraukęs į antinacinį sąjūdį, 1944 metais A. J. Greimas grįžo į Prancūziją, Sorbonos universitete apgynė daktaro disertaciją, dėstė Aleksandrijos, Ankaros, Stambulo ir Poitiers (Puatjė) universitetuose.

Nuo 1965 metų Paryžiuje A. J. Greimas vadovavo semiolingvistinių tyrimų seminarui, kurio pagrindu susiformavo Paryžiaus semiotikos mokykla. Daugumą kalbinių bei semiotinių darbų A. J. Greimas parašė prancūziškai, o mitologijos studijas ir eseistiką – lietuviškai.

Jis mirė 1992 metais Prancūzijoje, palaidotas Kaune.

Vilniaus universitete veikia A. J. Greimo semiotikos ir literatūros teorijos centras.

Kitus metus paskelbdamas Lietuvių kalbos kultūros metais Seimas nori pabrėžti moksleivių lietuvių kalbos žinių prastėjimą, parodyti lietuvių kalbos unikalumą ir originalumą, jos svarbą visuomenei.

Pristatydama šį Seimo nutarimo projektą jo iniciatorė liberalė Dalia Teišerskytė teigė, kad šis dokumentas gyvybiškai svarbus, ypač atsižvelgiant į tai, kad net švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė savo reklaminiame lankstinuke žodį „ačiū“ parašė su klaida – „ačių“.

Anksčiau Seimas 2017-uosius yra paskelbęs Sporto ir Reformacijos metais.

diena_lt_logo