Balandžio 26-oji – Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena. Asociacija LATGA kviečia žiūrėti filmą apie autorių teises

Lietuvos autorių asociacija LATGA balandžio 26 d. kviečia visas Lietuvos mokyklas švęsti Pasaulinę intelektinės nuosavybės (PIN) dieną. Šia proga rekomenduojame vyresniųjų klasių mokiniams surengti pamoką autorių teisių tema. Pamokoje siūlome parodyti edukacinį filmą „Mes esame autoriai“. Filmą galima rasti Mokytojo TV (http://mokytojotv.blogspot.lt/2018/04/dokumentinis-filmas-mes-esame-autoriai.html) arba Virtualios edukacinės bibliotekos „YouTube“ paskyroje (https://www.youtube.com/watch?time_continue=1024&v=tCW_Vk6ViDM.

Šis filmas – projekto „PIN diena mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“ dalis, kurį pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių programą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros ministerija. Filmo pagrindu tapo pernai filmuotos edukacinės pamokos keturių didžiausių Lietuvos miestų mokyklose, kuriose dalyvavo režisieriai Giedrė Žickytė ir Romas Zabarauskas, režisierius ir dainų autorius Vytautas V. Landsbergis, grupės „Colours of Bubbles“ lyderis Julijus Aleksovas, Giedrė Kilčiauskienė, Linas Adomaitis ir kt. Filmo režisierius ir scenarijaus autorius – žinomas atlikėjas Eimantas Belickas.

„Kūrinių vagystės Lietuvoje, deja, vis dar nelaikomos nusikaltimu. Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad žiūrėti filmus ar klausytis muzikos piratinėse svetainėse yra „nieko tokio“. Daugelis mano, kad nieko bloga yra ir skaityti neteisėtai į internetą patalpintas elektronines knygas ar naudoti dailės kūrinius bei fotografijas neturint jų autorių leidimo. Taigi nenuostabu, kad pasaulyje garsėjame kaip kūrinių vagys ir užimame „prizines“ vietas labiausiai pirataujančių šalių topuose. Tai neigiamai veikia mūsų šalies kūrybinį potencialą, nes daugelis autorių yra priversti griebtis kitų veiklų, kad galėtų gyventi padoriai. Kad pagaliau išeitumėme iš šio užburto rato, neužtenka su piratais kovoti teismuose, būtina skatinti pagarbą intelektinei nuosavybei. Tai ir yra pagrindinis šio projekto tikslas. Labai dėkoju visiems projekte dalyvavusiems ir dalyvausiantiems autoriams bei šalies mokykloms, kurios atveria mums savo duris“, – sako projekto sumanytoja, Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.

Projektas tęsiamas ir šiemet: jame dalyvauja rašytojas, kultinio romano „Pietinia kronikas“ autorius Rimantas Kmita, kuris balandžio 13 d. viešėjo Šiauliuose, Saulėtekio gimnazijoje. „Eurovizinės“ dainos autorius Vytautas Bikus aplankė Salomėjos Nėries gimnaziją Vilniuje. Savo buvusią mokyklą jau aplankė ir režisierės Giedrė Beinoriūtė ir Kristina Buožytė, „bavaras“ Juozas Liesis.

Mokyklas aplankys muzikos autoriai Saulius Prūsaitis, Leonas Somovas ir Alvydas Jegelevičius, režisierius Oskaras Koršunovas, rašytoja Ugnė Barauskaitė ir kt. Planuojama, kad savo mokyklas aplankys ir bene Emilis Vėlyvis bei atlikėja ir muzikos autorė Justė Arlauskaitė-Jazzu. Pamokos vyksta ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje.