GEDIMINO LAIŠKAS, KURIAME PIRMĄKART PAMINĖTAS VILNIUS

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323 m. sausio 25 d. laiškas, kuriame paminėtas Vilnius.
Latvijos valstybinis istorijos archyvas

Šiandien, per Vilniaus gimtadienį, pristatomas ir bus du mėnesius rodomas svarbiausias sostinės istorijos dokumentas – iš Rygos Latvijos valstybinio istorijos archyvo atvežtas beveik prieš 700 metų valdovo Gedimino lotyniškai parašytas laiškas Europos miestams. Jame pirmą kartą paminėtas Vilnius.

Lietuvos dailės muziejus ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidaro parodą „Lietuvos valdovo žodis pasauliui: atveriame mūsų žemę ir valdas kiekvienam geros valios žmogui“. Paroda veiks iki kovo 20 d.

Parodoje eksponuojamas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškas, rašytas 1323 m. sausio 25 d., juo krikščionys pirkliai, kariai, amatininkai, žemdirbiai ir dvasininkai iš viso pasaulio, ypač Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo ir Kelno miestiečiai, kviečiami atvykti ir apsigyventi Lietuvoje. Šis laiškas itin svarbus, nes tai pirmasis rašytinis šaltinis, kuriame paminėtas Vilnius. Parodoje eksponuojamas Gedimino laiškas lotynų kalba, atvežtas iš Latvijos valstybinio istorijos archyvo Rygoje.

                                               Vytautas Kašuba. Gedimino medaliono eskizas. 1970. LDM

Numatoma kasmet Vilniaus paveikslų galerijoje per Vilniaus miesto gimtadienio sausio 25-osios šventę pristatyti išskirtinės svarbos kultūros vertybę iš Europos šalių institucijų fondų, aktualią Lietuvos ir Vilniaus istorijai.

Parodos organizatoriai tikisi, kad sausio 25-oji taps kasmetine tradicija vilniečiams ir Vilniaus svečiams minėti Vilniaus miesto gimtadienį.

 
Čekijos meistrų sukurto „Pasaulio žemėlapio“ pergamento fragmentas,
vaizduojantis Vilnių. 1370-1390. Slovėnijos Respublikos archyvas
Mykolas Elvyras Andriolis. Gediminas įkuria Vilnių. 1882. LDM

 

Bernardinai.lt