Gegužės 13 d.: kultūros žmonių portretai: Salomėja Nėris ir Vytautas Mačernis

Naujienos iliustracija

Inspiracijos šaltiniu gali tapti ne tik menininkų kūryba, bet ir jų asmenybės, gyvenimai, biografijos detalės. Viena yra žmogaus kūrybinis palikimas ir jo aktualumas, kita – asmens pasirinkimai, supusi aplinka, istorinis laikotarpis ir individualių patirčių įtaka kūrybai. Tai atskleidžiama rašytojos, muziejininkės Aldonos Ruseckaitės knygose, kuriose naujai interpretuojamos ir, remiantis gausiais istoriniais šaltiniais, pristatomos Salomėjos Nėries bei Vytauto Mačernio asmenybės. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus pristatomi A. Ruseckaitės kūriniai: „Padai pilni vinių: romanas apie Salomėją Nėrį“ ir „Dūžtančios formos: romanas apie Vytautą Mačernį“.

Romane „Padai pilni vinių“ atskleidžiama prieštaringo likimo poetės Salomėjos Nėries gyvenimo paslaptis. Autorė tarsi preparuoja įvykius, dėl kurių poetė iki šiol vertinama nevienareikšmiškai – vienų yra ginama, kitų puolama, taip pat siekia parodyti, kaip menininką įtraukia to meto įvykiai. Knygoje taip pat analizuojama, kaip asmeninį pasirinkimą lemia žmogaus prigimtis, charakteris, išsilavinimas, artimieji. Išteisinti S. Nėrį ar nuteisti – šį klausimą autorė, pateikdama nemažai archyvinės medžiagos, palieka patiems skaitytojams.

Romano „Dūžtančios formos“ puslapiai įtraukia ir pasakoja apie jauniausią lietuvių literatūros klasiką Vytautą Mačernį. Knygoje daug dėmesio skiriama ne tik poeto asmenybei, kūrybai, bet ir meilei. Meilei, kuriai nebuvo lemta subręsti ir kuri neturėjo laimingos pabaigos. Autorė rėmėsi V. Mačernio sužadėtinės Bronės Vildžiūnaitės atsiminimais ir ilgus metus jos saugotais poeto laiškais. Knygos autorė užsklandoje rašo: „V. Mačernio meilės laiškus ir leidimą tuoktis B. Vildžiūnaitė į muziejų atidavė tik 2016 metų rudenį. Supratau, kad gyvuoja meilės legenda.“

Pristatyme-diskusijoje dalyvaus knygų autorė A. Ruseckaitė ir literatūros kritikas Petras Bražėnas. Vakaro prelegentai diskutuos apie knygų rašymo inspiracijos šaltinius, knygų autorės siekius, kūrybinio proceso ypatumus, atsakys į klausytojų klausimus.

Trumpai apie renginį

Data gegužės 13 d.
Laikas 18 val.
Vieta Valstybingumo erdvė, II a.
Trukmė 2 val.
Dalyvavimas įėjimas laisvas
Daugiau informacijos socialiniame tinkle „Facebook“

Informacijos šaltinis: https://www.lnb.lt/naujienos/4200-geguzes-13-d-kulturos-zmoniu-portretai-salomeja-neris-ir-vytautas-macernis