Gintautas Grigas. „Sekti“ ir „stebėti“

Socialiniuose tinkluose dažnai vartojami žodžiai sekti ir sekėjas. Sakoma, kad tinklo dalyvis (narys) seka kitą dalyvį, jeigu jis nuolat gauna to dalyvio skelbiamą medžiagą. Šis informacijos gavėjas dažnai vadinamas sekėju. Bet ar tinka informacijos gavėją vadinti informacijos sekėju?
Socialinių tinklų naujienos greitai kinta, galbūt kai kam tai asocijuojasi su judančiais dalykais (veiksmažodis sekti turi reikšmę 2. „stebėti judantį daiktą“: Seka akimis plaukiojančių žuvų šešėlius; Sekti lėktuvo skridimą ). Tačiau kalbant apie žmogaus, grupės ar organizacijos sekimą atsiranda ir neigiamų asociacijų (plg. sekti 3. „stebėti (ppr. slapta) kieno nors veikimą, norint išaiškinti: Sekti priešo judėjimą; Sekti priešo agentą; Budrios akys jį seka DŽ).

Sekti ir sekėjas – angliškų žodžių follow ir follower pažodinis vertimas, nepagalvojus, ką jie reiškia konkrečiame kontekste. Čia geriausiai tiktų stebėti ir stebėtojas (stebėti „akylai, atidžiai žiūrėti, žiūrint tirti, sekti akimis“: Reikia mokėti stebėti gyvenimą; Draustinyje stebi žvėris, paukščius DŽ). Beje, žodžio stebėti forma stebi į feisbuką jau įsileista: šį žodį matome, skaitydami paskyros „Įvadą“.

Grigas_Sekti

Straipsnis skelbtas „Gimtosios kalbos“ žurnale (2018-11).
Maloniai primename, kad vyksta periodinių leidinių prenumerata.
„Gimtąją kalbą“ galima užsisakyti internetu – https://www.melc.lt/gimtoji-kalba/prenumerata