HOBITUI – 80

Pirmojo „Hobito“ leidimo viršelis, sukurtas paties J. R. R. Tolkieno.

Prieš 80 metų Oksfordo universiteto profesorius, filologas J. R. R. Tolkienas išleido knygą „Hobitas, arba Ten ir atgal“, tapusią fantasy žanro klasika ir išpopuliarėjusią visame pasaulyje.

Pirmasis leidimas išspausdintas su maždaug dviem dešimtimis paties Tolkieno iliustracijų, dviem jo parengtais žemėlapiais ir piešiniu knygos viršeliui. Tik po autoriaus mirties, tyrinėjant jo archyvą, paaiškėjo, kad iš tiesų jis „Hobitui“ sukūręs per šimtą iliustracijų.

J. R. R. Tolkienas (1892–1973), visame pasaulyje vertinamas rašytojas, buvo apdovanotas ir neeiliniais piešimo gabumais. Jis piešė nuo vaikystės iki gyvenimo pabaigos, didžioji dalis vaizduojamosios kūrybos susijusi su jo literatūriniais kūriniais.

Išleidus „Žiedų valdovo“ trilogiją šeštajame dešimtmetyje, „Hobitas“ atsidūrė vaikiškų knygų lentynoje kaip jos priešistorė. Nors „Hobitas“ buvo rašomas kaip knyga vaikams, sunku būtų pervertinti jos svarbą fantasy žanre ir šiuolaikinėje literatūroje apskritai. Tolkieno iškeltos temos ir sukurti personažai žadina skaitytojų vaizduotę ir daro įtaką fantastikos kūrėjams iki šių dienų.

1937 m. išleista knyga lietuviškai pasirodė tik 1985 m. Vertė Bronė Balčienė. Vėliau tas pats vertimas perleistas dar tris kartus 2002, 2006 ir 2012 metais.

 Šaltinis: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-11-09-hobitui-80/165890

Atsakyti