Išėjo 7-asis „Gimtosios kalbos“ (2019) numeris

„Gimtosios kalbos“ liepos mėnesio numeryje Rytas Tamašauskas, nagrinėdamas vienintelio Lietuvoje Minčiukų kaimo vardo kilmę, pateikia Musninkų parapijos pavardžių ir vietovardžių istorijos įdomybių. Agnė Klimaitienė lygina naršyklių „Google Chrome“ ir „Mozila Firefox“ vertimus. Lietuvių kalbos mokymo metodikos specialistas Bronius Dobrovolskis atskleidžia, ką jis laiko savo svarbiausiais mokytojais.
Laukite pašto dėžutėse, o jei nespėjote užsisakyti, tai ieškokite spaudos kioskuose!

GK 2019 nr. 7

 Rytas Tamašauskas. Minčiukų gijos – iki Minsko
(žodžio, pavardės ir gyvenamosios vietos vardo kilmė)
          3

Straipsnio autorius, aiškindamasis Minčiuko pavardės ir Minčiukų kaimo (Musninkų sen., Širvintų r.) vardo istoriją, teigia, kad šie tikriniai daiktavardžiai yra susiję su asmens pavadinimu pagal kilmę arba gyvenamąją vietą: minčiukas – iš Minsko ar jo apylinkių kildinęsis gyventojas. Rytas Tamašauskas žvelgia į variantiškas tikrinių vardų formas, užrašytas XVII a. pabaigos ir XVIII a. pradžios Musninkų parapijos krikšto registracijos knygose, ir svarsto tokio variantiškumo priežastis. Pavardžių raidą padeda suprasti atidi sudėtinių asmenvardžių (Juozapas Orda Minčiukas, Kristina Minčiukienė Ordienė, Vladislovas Kvietkauskas Orda, Jonas ir Ona Minčiukai Kvietkauskai ir pan.) analizė.

Agnė Klimaitienė. Lietuvių kalba interneto naršyklėse      12

Beveik visi naršome internetą ir naudojamės kuria nors naršykle. Todėl svarbu, kokius tekstus matome naršyklių languose: ar jų kalba taisyklinga, sklandi, lengvai suprantama. Straipsnyje lyginama dviejų populiariausių naršyklių – „Google Chrome“ ir „Mozilla Firefox“ – vertimo kalba.

Aktualijos

Kalbininko Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo premijos laureatas Bronius Dobrovolskis: „Vaikai yra teisūs, prašydami supratimo“  (Rita Urnėžiūtė)                    19

Birželio 13 d. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje kalbininkui, pedagogui, vadovėlių autoriui, lietuvių kalbos mokymo metodikos specialistui doc. dr. Broniui Dobrovolskiui įteikta Kalbininko Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo premija. „Aktualijų“ skyrelyje cituojamoje laureato kalboje atsiskleidžia nemaža mokymo metodikos tiesų ir paties docento pedagoginių ir vertybinių nuostatų.

Apžvalga

Aldonas Pupkis. Šviesuolis mokytojas Jokūbas Aržuolaitis (2018); Stanislava Lovčikaitė: „Šiaurės Lietuva – mūsų esaties gūžta“ (sud. Stasys Tumėnas) (Janina Švambarytė-Valužienė)              23

Apžvelgiamos dvi knygos apie dvi unikalias asmenybes – savamokslį pradinių klasių mokytoją Jokūbą Aržuolaitį iš Kazlų Rūdos ir lituanistę, Linkuvos šviesuolę Stanislavą Lovčikaitę.

Kronika       26

Birželio mėnesį Lietuvos Respublikos Seime įvyko tradicinė, jau 9-oji, Lietuvių terminologijos forumo konferencija „Kalbos ir terminologijos technologijos“, o Vilniaus universiteto bibliotekoje surengta Vietovardžių metams skirta diskusija  „Vietovardžiai: duomenys, prieiga, nauda“. Apie šiuos renginius rašo Ramunė Vaskelaitė ir Rita Urnėžiūtė.

GK-2019-07-virs-intern