Įteikta Vaikų literatūros premija

autorius Artūras Žukas

Nacionaliniame Kauno dramos teatre šeštadienį įteikta Vaikų literatūros premija. Šiemet ji skiriama rašytojai ir mokytojai Ilonai Ežerinytei – už įtaigų ir tikrovišką prozos pasakojimą, puikų ir gyvą kalbos jausmą ir esminių žmogiškų vertybių perteikimą bei Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos bibliotekai. Biblioteka gavo premiją už sėkmingą vaikų bei jaunimo literatūros sklaidą, už intensyvią veiklą įtraukiant mokinius į knygos pasaulį, už prasmingą kūrėjų ir skaitytojų suartinimą.

Premija už kūrybą vaikams yra 2 280 Eur, o premija už vaikų literatūros sklaidą – 1 520 Eur.

Ilona Ežerinytė, rašytoja, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, debiutavusi vos prieš 3 metus, buvo iš karto pastebėta ir įvertinta. Jos pirmoji knyga „Šunojaus diena“ (2016 m.) laimėjo fondo „Švieskime vaikus“ organizuojamą Nacionalinį vaikų literatūros konkursą ir buvo pripažinta reikšmingiausiu praėjusių metų vaikų literatūros debiutu (Aldonos Liobytės premija), o ,,Sutikti eidą“ (2016) apdovanota Prano Mašioto premija. Autorė itin subtiliai kuria pasakojimo atmosferą, fiksuodama atvirumo pasauliui, žmogiškosios šilumos paieškos būsenas, meistriškai perpindama fantastikos ir realybės pasaulius. Tai aukštos meninės vertės literatūra, labai praturtinusi šiuolaikinės vaikų literatūros lauką. Šios autorės kūryboje imponuoja tai, kad rašydama apie sudėtingas paauglio problemas autorė kuria pozityvų, viltingą gyvenimo paveikslą.

Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos biblioteka kūrybiškai dirba ne pirmą dešimtmetį, telkia visą progimnazijos bendruomenę, kad vaikai būtų skatinami skaityti daug ir kryptingai. Ši biblioteka aktyviai rengia įvairias iniciatyvas. Gebama pritraukti ne tik mokinius, bet ir jų tėvus, kitus šeimos narius, rengiami įdomūs susitikimai su knygų autoriais. Biblioteka kasmet  pateikia projektus Metų knygos rinkimams. Tai pavyzdys kitoms mokyklų bibliotekoms.

Apie premiją
Vaikų literatūros premiją 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Šia premija norima paskatinti, kad Lietuvos rašytojai kurtų knygas vaikams. Taip pat siekiama įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.
Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūros srityje ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Premija teikiama kasmet, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną.
Laureatais yra tapę šie rašytojai: Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Kęstutis Kasparavičius, Vytautas Račickas, Violeta Palčinskaitė, Vilė Vėl, Lina Žutautė, už sklaidą premijuotas ir žurnalas „Rubinaitis“, viešoji įstaiga Rašytojų klubas ir kt. Pernai premija atiteko rašytojai Dainai Opolskaitei ir literatūrologei Loretai Jakonytei.

Logo-SMM