Įteikta Vaikų literatūros premija

Sekmadienį Nacionaliniame dramos teatre (Gedimino pr. 4, Vilnius) vykusioje Tarptautinėje vaikų knygos dienos šventėje įteikta Vaikų literatūros premija, kurią yra įsteigusi Švietimo ir mokslo ministerija. Premija atiteko rašytojai Dainai Opolskaitei ir literatūrologei Loretai Jakonytei.

„Knygų skaitymas yra ir malonumas, ir puiki priemonė žmogui bręsti kaip asmenybei. Skaitymas jaunam žmogui padeda anksčiau atrasti save, skatina vaizduotę, didina kūrybiškumą, skatina nuolat domėtis aplinkiniu pasauliu. Todėl labai svarbu, kad suaugusieji vestų vaikus į knygų pasaulį, arba kurtų jį tokį, į kurį atėję vaikai noriai jame pasiliktų“, – sako švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

Apie autores

Rašytojai Dainai Opolskaitei premija skirta už kūrybą vaikams ir jauno žmogaus savasties paieškas  o literatūrologei Loretai Jakonytei – už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą.

Pastaraisiais metais rašytoja, Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazijos mokytoja lituanistė, Daina Opolskaitė išleido dvi knygas „Eksperimentas gyventi“, „Ir vienąkart, Riči“. Pastaroji paskelbta geriausia leidyklos „Alma littera“ surengto paauglių ir jaunimo literatūros konkurso knyga.

Savo kūryboje rašytoja kelia aktualias paauglių ir visuomenės problemas, knygose aktualinamos atsakomybės už savo veiksmus, tiesos ieškojimo ir gynimo, draugystės, atjautos ir kt. temos. Daina Opolskaitė pasakoja apie labai sudėtingą, sunkų jauno žmogaus virsmą, jo atkaklias savasties paieškas.

Loreta Jakonytė – žinoma literatūrologė, humanitarinių mokslų daktarė, ne vienerius metus didelį dėmesį skyrė, nuosekliai tyrinėjo lietuvių vaikų literatūrą, yra parašiusi daugybę svarių mokslinių straipsnių, nagrinėjančių vaikų literatūros problemas.

Apie premiją

Premijos laureatus išrinko švietimo ir mokslo ministrės įsakymu sudaryta atrankos komisija.

Šios premijos tikslai – skatinti Lietuvos rašytojus kurti vaikams skirtas knygas. Taip pat įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškąsias ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūros srityje (60 MGL) ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje (40 MGL).

Premija teikiama kasmet balandžio 2-ąją, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną.

Vaikų literatūros premiją 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Laureatais yra tapę rašytojai Martynas Vainilaitis, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Gintarė Adomaitytė, Kęstutis Kasparavičius, Gendrutis Morkūnas, Vytautas Račickas, Violeta Palčinskaitė, Vilė Vėl, Lina Žutautė, Kristina Gudonytė, Selemonas Paltanavičius, literatūrologai Kęstutis Urba, Vincas Auryla, Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, Asta Gustaitienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Aldona Šiaulienė, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorė Aldona Elena Augustaitienė ir informacijos skyriaus vedėja Roma Kišūnaitė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Vaikų skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Marta Rudytė, žurnalistė Alma Valantinienė, žurnalas „Rubinaitis“, viešoji įstaiga Rašytojų klubas.

SMM