Karaliaučiaus krašte niokojamas I.Kanto namas

Jučiuose (Vesiolovkoje), Karaliaučiaus krašto Įsručio (Černiachovsko) rajone, esantį pasaulinio garso filosofo Imanuelio Kanto (1724–1804) namą nusiaubė vandalai, kurie iš išorės ir vidaus aprašinėjo namo sienas.
Ant fasado šiuolaikinės Rusijos „išminčiai“ užrašė: „Kantas lochas“ („Кант лох“). Be to, už 200 metrų nuo namo degė žolė, keldama grėsmę namui.

Per stebuklą ekstremaliomis pokarinio „Kaliningrado“ sąlygomis išlikęs Kanto namas niokojamas jau seniai. Niokojimas nesibaigė ir po to, kai 2014 m. liepos mėnesį, minint I. Kanto gimimo 290 ir mirties 290-ąsias metines, jo namui Jučiuose buvo suteiktas formalus kultūros paminklo statusas, net žadėta jame įkurti muziejų.

Šio XIX a. II pusėje – XX a. pradžioje statyto namo vietoje anksčiau stovėjo kunigo Danieliaus Ernsto Anderšo namas, kuriame 1747–1751 m. gyveno ir filosofas I. Kantas, dirbęs kunigo vaikų privačiu mokytoju. 1938 m. naciai, naikindami lietuviškus krašto vietovardžius, net pačius Jučius buvo pavadinę „Kanto namais“ (Kanthausen). Tačiau rusų valdžia toliau kalbų apie muziejinio komplekso sukūrimą iki šiol nepajudėjo, o apleistame ir griūvančiame Kanto name išgertuves dažnai rengia vietiniai alkoholikai.

Anksčiau, kai Kanto namas dar nebuvo išpirktas valstybės, jame buvo apsigyvenę valkatos („bomžai“), o namas pamažu ėmė griūti. Nuo pernai metų jis formaliai priklauso Rusijos valstybei, bet faktiškai yra apleistas ir toliau griūva. Neseniai buvo sunaikinti vidaus dekoro likučiai.

Visa informacija čia.

I.Kanto namą lituanistai, dalyvavę konferencijoje „Kristijono Donelaičio kodas“, aplankė 2014 m.
Atrodo, situacija per metus tapo dar prastesnė.
I.Kanto namas

 

Atsakyti