Kultūros ministerijoje – diskusija „Lietuvių kalbos apsauga: mitai ir tikrovė“

3.JPG

Balandžio 18 d. įvyko Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kartu su Valstybine kalbos inspekcija ir Valstybine lietuvių kalbos komisija organizuota konferencija-diskusija „Lietuvių kalbos apsauga: mitai ir tikrovė“.

Pasak konferencijoje dalyvavusios kultūros viceministrės Gintautės Žemaitytės, mūsų bendra pareiga – perduoti gražią ir išsaugotą lietuvių kalbą ateities kartoms.

Renginio metu buvo aptarta kalbos norminimo būtinybė ir reikšmė, kalbos priežiūros institucijų veikla, užsienio valstybių praktika bei kalbos vartotojų baimės priežastys.

„Labai svarbu kalbėti apie lietuvių kalbos apsaugą, su tuo susijusius mitus ir tikrovę. Kalba yra socialinė realybė, kurioje mes gyvename ir mitai ten – neišvengiami. Mes visi kuriame kalbos tikrovę saugodami ar nesaugodami kalbos. Kalbant ir diskutuojant svarbiausia surasti kelius, kuriais mes norėtume kartu eiti, kad ta tikrovė būtų bendra“, – kalbėjo kultūros viceministrė.

Konferencijos metu pranešimus skaitė Seimo narys, žurnalistas Audronius Ažubalis, kalbininkė Rita Miliūnaitė, Vilniaus universiteto profesorė Irena Smetonienė, prozininkė, poetė, dramaturgė Renata Šerelytė, Vilniaus universiteto Baltistikos katedros profesorius, habilituotas daktaras, Lietuvos mokslų akademijos ir Europos akademijos narys Bonifacas Stundžia.

Diskusijoje apie kalbėjimo laisvės suvaržymus, naujus žodžius ir kalbininkų darbą diskutavo: vertėjas, literatūros kritikas Laimantas Jonušys, poetas, vertėjas Vladas Braziūnas, filologas Stefano M. Lanza, muzikologas, „LRT Opus“ programos įkūrėjas Darius Užkuraitis, Lietuvos radijo žinių vedėja Odeta Vasiliauskaitė, Lietuvos radijo ir televizijos žinių vedėja Aistė Plaipaitė. Diskusiją moderavo Kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis ir Kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas.

Informacijos šaltinis: http://lrkm.lrv.lt/lt/naujienos/kulturos-ministerijoje-diskusija-lietuviu-kalbos-apsauga-mitai-ir-tikrove

 Konferencijos-diskusijos vaizdo įrašas: