Kuriamas mokyklų, kurios bus visiškai pasirengusios integruoti sugrįžtančiųjų vaikus, tinklas

autor. Darius Janutis (LRV)

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje susitiko su atstovais mokyklų, kurios jau turi patirties ir yra geriau pasiruošusios priimti sugrįžtančiųjų ir atvykstančiųjų vaikus. Per susitikimą pristatytas kuriamas mokyklų tinklas, skirtas užtikrinti geresnę tiesioginės migracijos patirties turinčių vaikų integraciją į švietimo sistemą.  

„Šiandien statistika rodo, kad didžioji dalis tėvų renkasi grįžti su ikimokyklinio amžiaus vaikais, tuo tarpu pradėję eiti į mokyklą svetur, bijo, kad grįžti bus sunku. Šios iniciatyvos pagrindinis tikslas yra pasakyti: „Grįžkite, drąsiai rinkitės šias mokyklas, o mes toliau visais būdais padėsime ir plėsime šį tinklą,“ – sako premjeras S. Skvernelis.

Mokyklų tinklą kuria Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) kartu su programos „Kurk Lietuvai“ programos projektų vadove Sandra Kaire. Pirmasis mokyklų tinklo etapas aprėps 6 miestų savivaldybes – Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus – ir 4 rajonų savivaldybes – Kauno, Mažeikių, Tauragės ir Marijampolės. Iš viso šiose savivaldybėse prie iniciatyvos prisijungė 21 mokykla. Vėliau mokyklų tinklas būtų plečiamas ir aprėptų visas Lietuvos savivaldybes.

„Nors ir dabar mūsų švietimo sistema yra pasirengusi priimti sugrįžtančių emigrantų vaikus, numatytos įvairios galimybės. Mokyklos, priimančios sugrįžusių emigrantų vaikus, gali gauti 30 proc. didesnį finansavimą, tačiau ruošiamės dar labiau, kad nei mokykloms, nei patiems tėvams nebeliktų jokių baimių. Ypač dabar, kai Jungtinė Karalystė rengiasi išstoti iš Europos Sąjungos ir tikimasi, kad padaugės sugrįžtančių šeimų, taip pat mokyklinio amžiaus vaikų. Visų labai laukiame, visi yra ir Lietuvos vaikai. Jie atsineša kitokias žinias, kitokią patirtį, o tai yra ne tik prasmingas iššūkis, bet ir didžiulė vertybė mūsų mokykloms“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius.

Kuriamas mokyklų tinklas padės atvykstančioms šeimoms lengviau surasti mokyklas, pasirengusias priimti jų vaikus, stiprins mokyklų pasirengimą užtikrinti ne tik mokymosi, bet ir socialinę, emocinę paramą atvykusiam vaikui, skatins mokyklas dalytis patirtimi, metodine medžiaga, inicijuoti bendrus projektus. Mokyklos taip pat galės pakonsultuoti kitas savivaldybių mokyklas, kurios sulauks sugrįžusių vaikų.

Iki š.m. gegužės 31 d. Vyriausybė ruošiasi priimti priemonių planą, kuriame bus įvardytos ir kitos konkrečios priemonės, skirtos visapusiškam vaikų integravimui į švietimo sistemą.

Statistikos departamento duomenimis, į Lietuvos mokyklas 2017 m. sugrįžo 519 vaikų. Daugiausia tai 3–6 metų vaikai, jų yra 458. Dažniausiai grįžtama iš Jungtinės Karalystės ir Airijos (2017–2018 m. m. tokie vaikai sudarė apie du trečdalius visų grįžusių Lietuvos piliečių iki 18 m. amžiaus); taip pat nemažai vaikų atvyko iš Rusijos Federacijos, Norvegijos, Baltarusijos, Ispanijos ir Vokietijos.

Pernai į Lietuvą grįžo beveik pusantro tūkstančio žmonių iki 18 metų.

Informacijos šaltinis: https://www.smm.lt/web/lt/pranesimai_spaudai/naujienos_1/kuriamas-mokyklu-kurios-bus-visiskai-pasirengusios-integruoti-sugriztanciuju-vaikus-tinklas?fbclid=IwAR3-SuqnVkyUxoJz0Ju9my-ITrjvTPR4Iw47WecWD6VKvSa1y0FzkoRO20U