Kviečiame įsijungti į projektą „Mano šeimos metraštis. Sovietų okupacija“

Dokumentinio filmo „Aš už tave pakalbėsiu“ komanda kviečia 5–12 klasių mokinius dalyvauti projekte „Mano šeimos metraštis. Sovietų okupacija“.
Mokiniai kviečiami aprašyti jų tėvams, seneliams, kitiems šeimos nariams ar šeimos draugams nutikusią istoriją, susijusią su KGB, NKVD ar kitomis sovietų represinėmis tarnybomis. Istorija turi būti nutikusi sovietų okupuotoje Lietuvoje, joje glaustai aprašomas šeimos nario ar šeimos draugo susidūrimas su represinėmis sovietų institucijomis. Prie rašytinės dalies siūloma pridėti išlikusių archyvinių nuotraukų, kurios iliustruotų aprašytą pasakojimą.(Rašinio apimtis – 1 puslapis.)

Gyvoji atmintis, istorijos, kurias pasakoja jų liudininkai, yra unikalus sovietinės okupacijos laikotarpio pažinimo elementas. Labai svarbu išdrįsti tiesiogiai prisiliesti prie artimųjų praeities ir stengtis ją suvokti ne tik kaip bendro istorinio konteksto dalį, bet kaip praeities epizodą, į kurį iki šiol grįžtama mintimis, bandoma suvokti, kokią prasmę tai turėjo viso tolesnio gyvenimo perspektyvoje. Projekto organizatoriai kviečia mokinius praleisti dieną ar dvi su savo artimaisiais, užfiksuoti ne tik faktinę istorijos dalį, bet ir atkreipti dėmesį į asmeninius artimųjų išgyvenimus, užplūstančias emocijas. Mokiniai gali atrasti netikėtų šeimos istorijų, kurios iki šiol buvo nutylimos, laikomos paslaptyje. Svarbu likti atidiems, nuoširdiems ir parodyti supratingumą savo praeitimi besidalinančiam žmogui.

Dalintis šiomis istorijomis taip pat svarbu skatinant šeimas bendrauti, tęsiant pasakojamosios istorijos tradiciją. Senelių, tėvų kartos išgyvenimai yra neatsiejama ateinančių kartų identiteto dalis – nuo to, kaip sugebame pažinti ir suvokti praeitį, priklauso, kokį savo identitetą kursime ateityje.

Ką svarbu žinoti:

  1. Mokiniai kviečiami siųsti savo istorijas iki 2016 m. sausio 11 d. Medžiagą galima siųsti arba elektroniniu būdu adresu justinas@nepatoguskinas.lt, arba paprastu paštu adresu Justinui Vancevičiui Pylimo g. 9-13, LT-01118, Vilnius su prierašu Projektas „Mano šeimos metraštis. Sovietų okupacija“.
  2. Visos tematiką atitinkančios, taisyklingai surašytos, papildoma medžiaga papildytos istorijos iki 2016 m. vasario 11 d. bus skelbiamos portale „Bernardinai.lt“, skiltyje „Atmintis“.
  3. Siųsdami istoriją, mokiniai turėtų pridėti trumpą savo gyvenimo aprašymą – vardą, pavardę, kurioje mokykloje ir klasėje mokosi, mokytojo, paraginusio dalyvauti projekte, vardą pavardę, kokie istoriją užrašiusio mokinio pomėgiai, kodėl jis nusprendė dalyvauti projekte ir panašiai.
  4. Dešimties filmo „Aš už tave pakalbėsiu“ kūrėjams ir „Bernardinai.lt“ redakcijai labiausiai patikusių istorijų autoriai bus apdovanoti kvietimais į filmą (po šešis kvietimus kiekvienam autoriui), o jų klasės pakviestos į mokykloms skirtus filmo rodymus įvairiuose Lietuvos miestuose.
  5. Gavus finansavimą filmo „Aš už tave pakalbėsiu“ DVD leidybai, dešimt atrinktų istorijų bus įtrauktos kaip papildoma medžiaga.

Esame pasiruošę atsakyti į visus kylančius klausimus ir suteikti papildomos informacijos. Kviečiame teirautis el. paštu justinas@nepatoguskinas.lt, telefonu 861626966 arba paprastu paštu Pylimo g. 9–13, LT-01118, Vilnius.

Projekto idėją palaiko portalas „Bernardinai.lt“ ir projektas „Misija Sibiras“, kviečiantys jaunąją kartą domėtis savo valstybės istorija.

 

Apie filmą „Aš už tave pakalbėsiu“

Dokumentinį filmą „Aš už tave pakalbėsiu“ kūrė Italijos ir Lietuvos kinematografininkai. Filmo režisieriai – jauni, smalsūs, talentingi kino kūrėjai Maxì Dejoie ir Virginija Vareikytė.

Filme per septynias jautrias asmenines istorijas piešiamas paskutinis KGB veiklos dešimtmetis Lietuvoje. Savo prisiminimais dalinasi garsūs Lietuvos rezistentai – kunigas Julius Sasnauskas, Vytautas Skuodis, Algirdas Statkevičius, pastarojo žmona Ona Statkevičienė, žinomas Lietuvos kolekcininkas Zigfridas Jankauskas bei su KGB kolaboravę asmenys – buvęs tardytojas Vytautas Urbonas ir buvęs operatyvinis KGB darbuotojas Danas Arlauskas.

Čia rasite keletą trumpų filmo anonsų: https://youtu.be/xonRGnKkMPI, https://youtu.be/yKgatXJW3uM, https://youtu.be/aT2-5lwgT7g

„Aš už tave pakalbėsiu“ yra ne tik aukštos meninės vertės kūrinys, kurio premjera įvyko didžiausiame šalyje dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“ ir kuris jau dabar yra pakviestas į keletą svarbių Europos kino festivalių, tačiau ir puiki edukacinė priemonė susipažinti su praėjusio amžiaus aštuntojo ir devintojo dešimtmečio Lietuvos istorija. Nuo sausio 8 d. Lietuvos ugdymo įstaigos bus kviečiamos į mokiniams ir pedagogams skirtas filmo peržiūras. Šiuo metu yra rengiama metodologinė filmo aptarimo klasėje medžiaga, kuri bus nemokamai dalinama visiems susidomėjusiems pedagogams.

Šaltinis čia

Atsakyti