Pilietine iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ siekiama prisiminti vieningą Lietuvos piliečių siekį prieš 28 metus apginti atkurtos valstybės nepriklausomybę. Tuo metu bendra pilietinė pozicija padėjo atsilaikyti prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją, bandymą karine jėga įvykdyti perversmą.
2018 m. pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvos ugdymo ir kitose institucijose vyks jau dvyliktą kartą.
Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena, Lietuvos valstybinė šventė.
1991 metais šią dieną įvykęs masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.
Užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine technika ginkluota desantininkų grupė. Prie televizijos bokšto Vilniuje per 600 taikių ir neginkluotų žmonių buvo sužeista, žuvo 14. Televizijos bokštas buvo užimtas, tačiau planų pulti Parlamentą kariškiai atsisakė.
Nors užgrobti kai kuriuos objektus ir pavyko, galutiniai operacijos tikslai (užimti parlamentą, išprovokuoti nesantaiką tarp įvairių tautybių Lietuvos piliečių, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą) nebuvo pasiekti ir gana greitai Sovietų armijai teko iš užimtų objektų pasitraukti.
Kun. Gytenis Vaškelis. Sausio 13-oji atvedė mus į laisvę
Vytautas Landsbergis apie Sausio 13-osios bylą: mūsų teisėsauga nėra visai nepriklausoma
Policija Sausio 13-osios įvykiuose – bemiegės naktys ir grumtynės su provokatoriumi
Autentiški Sausio 13-osios nakties garsai atgimė interaktyvioje audioekskursijoje