Franck V./Unsplash nuotr.
Netolimoje ateityje robotai taps mokytojų asistentais, o vaikai informatikos mokslo mokysis dar nuo kūdikystės. Šiais laikais tapo priimtina manyti, kad kalba, kuri neįsitvirtins skaitmeninėje erdvėje, išnyks. Dėl to, pasak lingvisto Andriaus Utkos, lietuvių kalbos įsitvirtinimas skaitmeninėje erdvėje yra nesustabdomas.
Kauno Vytauto Didžioji universiteto (VDU) Humanitarinių mokslų fakultete įsteigtas Kompiuterinės lingvistikos centras, jo tikslas – įtvirtinti ir puoselėti lietuvių kalbą skaitmeninėje erdvėje. Centro vadovas A. Utka teigia, kad lietuvių kalbos įsitvirtinimas skaitmeninėje erdvėje yra nesustabdomas.
Jo darbas – sukontroliuoti šį procesą, kad kompiuteriai ir robotai kalbėtų taisyklingai, o komunikacija tarp žmonių ir dirbtinio intelekto vyktų sklandžiai. Tačiau vystant kalbos technologijas, visų pirma, kompiuteriui reikia pateikti gausybę tinkamai parengtų ir sutvarkytų kalbos pavyzdžių – žodynų ir tekstynų, įrašytų balsu ir raštu. Tą VDU ir daro kompiuteriniai lingvistai.
A. Utka su kolegomis dirbtinio intelekto poreikiams jau pateikė daugiau nei 208 milijonų lietuvių kalbos žodžių tekstyną. Tikėtina, kad kitame dešimtmetyje pagal šį tekstyną kompiuteriai kurs kalbos taisykles.
Balso atpažinimo programos, tekstą skaitantys sintezatoriai, mašininis vertimas – tai kalbos technologijos, kurios padės ateities kartoms gyventi dar paprasčiau, lengviau valdyti kompiuterinius robotus ir išmaniuosius įrankius. Dirbtinis intelektas spręs kasdienines problemas, sutaupys laiko, su juo bus galima susikalbėti ir bendrauti.
Anot VDU Informatikos fakulteto docento Dariaus Amilevičiaus, netolimoje ateityje žmonės turės balso komandas suprantančius asmeninius asistentus.
„Jūs duosite komandą – rytoj noriu papietauti su partneriu, suorganizuok. Mašina turi patikrinti jūsų kalendorių, jūsų partnerio kalendorių, rasti tinkamą vietą, pagal laiką suderinti, ar tai yra jūsų mėgstamas restoranas, užrezervuoti vietą, paklausti parnerio, ar jis sutinka, ir jus informuoti, kad rytoj su partneriu tam tikrame restorane suorganizuoti pietūs“, – pasakoja D. Amilevičius.
Tai yra elementarus pavyzdys kaip netolimoje ateityje žmonėms tarnaus dirbtinis intelektas.
Daugiau faktų apie kalbos technologijas, jų kūrimą ir išmaniosios kalbos ateitį sužinosite jau šį sekmadienį, sausio 13 d., 12 val. laidoje „Lietuva mūsų lūpose“ per LRT PLIUS.
Informacijos šaltinis: https://www.lrt.lt/naujienos/tavo-lrt/37/240786/lietuva-musu-lupose-kokia-lietuviu-kalbos-ateitis-skaitmenineje-erdveje