Lietuvos šimtmečiui – šimtas geriausių knygų. Kviečiame balsuoti

Artėjantis Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis – gera proga susivienyti ir lyg mozaiką sudėlioti mūsų tautos dvasios istoriją, užfiksuotą reikšmingiausių grožinių knygų puslapiuose. Lrytas.lt nusprendė tai padaryti – išrinkti Lietuvos šimtmečio knygų šimtuką. Tiesa, tai gali pavykti tik vienu atveju – jei jūs aktyviai dalyvausite.

Lietuvių kalbą itin vertinęs vokiečių rašytojas ir filosofas Johannas Gottfriedas Herderis teigė, kad kalboje gyvena visi tautos minčių turtai, jos tradicijos, istorija, religija ir gyvenimo dėsniai, visa jos širdis ir siela. O kur gyvena kalba? Mūsų visų lūpose, feisbukuose ir, žinoma, knygose.

Kiek knygų parašyta per 100 metų? Vien Lietuvoje – dešimtys tūkstančių. Vienos nukeliavo į nebūtį net neišleistos. Kitos sudomino tik draugus, giminaičius, kaimynus. Dar kitos blykstelėjo lyg kometos ir netrukus buvo užmirštos.

Aišku, ir šios knygos buvo svarbios, jos neabejotinai prisidėjo prie lietuvių kalbos ir dvasios formavimosi.

Tačiau kurios lietuvių autorių grožinės knygos mums, lietuviams, 2018-aisiais švenčiantiems atkurtos Lietuvos šimtmetį, buvo svarbiausios, reikšmingiausios, geriausios? Kuriuos savo netolimos literatūros istorijos tekstus mes neabejodami rekomenduotume perskaityti kitataučiams, norintiems pažinti mūsų širdį ir sielą? Kuriais lietuvių autorių kūriniais mes didžiuojamės?

Lrytas.lt apklausė 17 aktyviausių lietuvių literatūros žinovų – kritikų, literatūrologų, apžvalgininkų.

Savo pasiūlymus pateikė Elžbieta Banytė, Marius Burokas, Neringa Butnoriūtė, Virginija Cibarauskė, Jūratė Čerškutė, Ramūnas Čičelis, Solveiga Daugirdaitė, Rūta Elijošaitytė, Virginijus Gasiliūnas, Ramūnas Gerbutavičius, Laimantas Jonušys, Giedrė Kazlauskaitė, Rimantas Kmita, Dalia Satkauskytė, Jūratė Sprindytė, Antanas Šimkus, Gytis Vaškelis.

Pagal jų rekomendacijas mes sudarėme 150 knygų, išleistų 1918–2017 metais, sąrašą. Į jį pateko bent tris literatūros žinovų balus pelniusios lietuvių autorių prozos, poezijos, eseistikos, dramaturgijos knygos.

Liko paskutinis žingsnis, kurį ženkime kartu. Balsuokite už tas knygas, kurios jums atrodo svarbiausios, reikšmingiausios, geriausios. Taip visi drauge išrinksime Lietuvos šimtmečio knygų šimtuką, kuris liudys, kad ne tik buvome, bet ir būsime rašanti ir skaitanti Lietuva.

Balsuoti už šimtmečio knygas galiteštai čia.

lrytoLogoFb