Lituanistų ir istorikų forumas „Lietuvą kūrusios ir tebekuriančios asmenybės“

2015 m. gegužės 15–16 d. Burbiškio dvare (Burbiškio kaimas, Pakalniškių sen., Radviliškio rajonas) vyko jau tradiciniu tampantis Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų lituanistų ir istorikų forumas „Lietuvą kūrusios ir tebekuriančios asmenybės“. Forumo tikslas – aktualizuoti Lietuvos istorinių asmenybių įtaką Lietuvos politiniam ir kultūriniam gyvenimui, jų idėjų gyvybingumą ir tęstinumą, aptarti, kuo svarbus istorinių asmenybių įtraukimas į istorijos ir literatūros mokymą, pasidalyti naujausiais lituanistikos (istorijos, literatūros, kultūros istorijos) tyrimais ir įžvalgomis, telkti lietuvių kalbos ir istorijos mokytojų bei akademinę bendruomenę.

Forumo dalyvius pasveikino ir produktyvaus darbo palinkėjo Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos ir Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys, prof. Vytautas Juozapaitis, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Nida Poderienė. Maloniam darbui nuteikė Radviliškio r. Pakalniškių seniūnijos Alksniupių kultūros namų meno mėgėjų teatro kompozicija „Pavasario linksmybės“ pagal K. Donelaičio poemą „Metai“ (vadovė Laima Didžbalienė).

Pranešimus skaitė habil. dr. Ingė Lukšaitė („XVI a. II pusės Lietuvos modernizatoriai“), dr. Darius Kuolys („Kad galėtume šnekučiuotis su protėviais“), habil. dr. Eugenija Ulčinaitė („Lotyniškoji Lietuvos Renesanso literatūra: reikšmės ir meniškumo santykis (Mikalojus Husovianas, Petras Roizijus, Jonas Radvanas“), dr. Daiva Narbutienė („Lietuvos lotyniškosios kultūros svarba: spaudos aspektai“), habil. dr. Dainora Pociūtė-Abukevičienė („Valdovas Steponas Batoras Lietuvos istorijoje ir kultūroje“), habil. dr. Jūratė Kiaupienė („Kokiomis idėjomis ir patirtimi su mumis dalinasi XVI a. LDK asmenybės?“), dr. Sigitas Narbutas („Kodėl Jono Radvano „Radviliada“ – kanoninis mūsų literatūros kūrinys?“) ir dr. Zigmantas Kiaupa („Kas aktualu mokyklai iš LDK istorijos?“). Savo mintimis apie Lietuvos istorines asmenybes mokykloje dalijosi mokytojai Vytautas Toleikis, Aldona Kruševičiūtė, Eugenijus Manelis, Jūratė Litvinaitė.

Vakare lituanistai ir istorikai žiūrėjo „Knygos teatro“ spektaklį „Prabangos“, sukurtą pagal J. Savickio noveles. Po spektaklio forumo dalyviai kolegiškai bendravo prie puodelio kavos, aptardami Lietuvos švietimo bei kultūros aktualijas.

Kitą dieną forumo svečiai ir dalyviai išklausė ne vien pranešimus apie tai, kokiomis idėjomis ir patirtimi su mumis dalijasi XVI a. asmenybės, bet ir dalyvavo A. Matelio filmo „Radviliada“ peržiūroje bei diskusijoje. Habil. dr. Ingės Lukšaitės ir Jūratės Kiaupienės, dr. Zigmanto Kiaupos patarimai įkvėpė mokytojus naujoms pamokų vizijoms, kaip panaudoti filmo medžiagą.

Pasibaigus forumui, dalyviai apžiūrėjo Burbiškio dvaro pastatų kompleksą, grožėjosi žydinčiomis įvairių rūšių tulpėmis, pasivaikščiojo nuostabaus parko takeliais ir, vadovaujami Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto biuro vedėjo, lietuvybės puoselėtojo, radviliškiečio Kęstučio Kaminsko, aplankė Minaičių kaimą ir Barborą Radvilaitę įkūnijusios Rūtos Staliliūnaitės kapą Pašušvio kapinėse.

Forume dalyvavo per šimtą dalyvių – lietuvių kalbos ir istorijos mokytojai, Seimo, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo bei kultūros ministerijų, Ugdymo plėtotės centro atstovai, aukštųjų mokyklų dėstytojai, svečiai iš Seinų.

Meilė Čeponienė,
Ugdymo turinio įgyvendinimo ir organizavimo skyriaus metodininkė

Šaltinis čia.

Daugiau nuotraukų rasite svetainės galerijoje.

Forumo vaizdo įrašus galima pamatyti čia.