Lituanistų konferencija „Lituanistika – gyvas mokslas. Nauji tekstai – naujos jungtys – nauji būdai“

2015 m. lapkričio 13–14 d. Palangos Vlado Jurgučio pagrindinėje mokykloje vyko jau tradicine tapusi Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų lituanistų konferencija „Lituanistika – gyvas mokslas. Nauji tekstai – naujos jungtys – nauji būdai“.
Konferencijos tikslas – supažindinti mokytojus su kalbos ir literatūros mokymuisi aktualiomis mokslininkų įžvalgomis ir pasidalyti idėjomis, kaip pagerinti lietuvių kalbos ir kultūrinio raštingumo pasiekimus pagrindinio ugdymo pakopoje, aktualizuoti ugdymo turinį ir pasirengti naujai lietuvių kalbos ir literatūros programai įgyvendinti.

Konferenciją atidarė ir renginio svarbą akcentavo Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė. Dalyvius sveikino Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė dr. Daiva Vaišnienė, Palangos švietimo skyriaus vedėja Laima Valužienė, Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos direktorė Laimutė Benetienė ir mokiniai. Konferencijoje buvo aptariami lituanistikos – gyvo mokslo – gyvybingumo šiandienos mokykloje klausimai. Pranešimus skaitė dr. Darius Kuolys („Nauji tekstai – naujos jungtys – naujos galimybės“), dr. Naglis Kardelis („Ontologinė lietuvių kalbos paskirtis“), dr. Marijus Šidlauskas („Kaip aktualizuoti klasiką?“), dr. Zita Nauckūnaitė („Kalba – sistema: kaip ją perduoti?“), dr. Mantas Adomėnas („Kanono svarba ugdant asmenybę“), prof. Aušra Martišiūtė-Linartienė („Tekstų lyginimo galimybės“), dr. Regimantas Tamošaitis („Kad literatūra taptų mūsų savastimi“), dr. Mindaugas Kvietkauskas („Lituanistika – gyvas mokslas“). Apie kalbos ir literatūros mokymo patirtį kaimyninėse šalyse Baltarusijoje ir Latvijoje dalijosi Pelesos vidurinės mokyklos lietuvių mokomąja kalba mokytoja Genutė Banelienė ir Rygos lietuvių vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Daiva Isakienė. Visi konferencijoje skaityti pranešimai buvo įdomūs, aktualūs ir verčiantys susimąstyti.

Konferencijos dalyviai ne tik aktyviai diskutavo, kaip įtraukti mokinius į smalsų mokymąsi, bet ir dirbdami grupėmis ieškojo atsakymo į klausimą, kaip sustiprinti lietuvių kalbos ir literatūrinio išsilavinimo pamatus.

Vakare dalyviai iš oficialios konferencijos salės persikėlė į Palangos kurhauzą, kur žiūrėjo aktorės Birutės Marcinkevičiūtės monospektaklį „Poetė“ apie ryškiausios praėjusio amžiaus lietuvių poetės S. Nėries likimą. Kitą dieną režisierė Birutė Marcinkevičiūtė pasidalijo mintimis apie monospektaklio kūrybinį procesą ir medžiagos atsirinkimo patirtimi.

Šeštus metus organizuojamoje konferencijoje dalyvavo daugiau negu šimtas dalyvių – Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų lietuvių kalbos mokytojų, Seimo, Švietimo ir mokslo ministerijos, Ugdymo plėtotės centro atstovų, aukštųjų mokyklų dėstytojų.

Meilė Čeponienė
Ugdymo turinio įgyvendinimo ir organizavimo skyriaus metodininkė

Šaltinis čia

Atsakyti