Minint Tarptautinę vaikų literatūros dieną Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje bus įteikta Vaikų literatūros premija

autor. Artūras Žukas

Balandžio 2 d. 14 val. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje ministras Algirdas Monkevičius įteiks apdovanojimus ministerijos įsteigtos Vaikų literatūros premijos laureatams.

Šiemet premija skiriama rašytojai, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Kazimierai Kazijevaitei – už šviesų žvilgsnį į vaikystės pasaulį, moralinių vertybių sklaidą ir subtilią adresato pajautą knygoje „Mano sesė ir aš“. Antroji premija – už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą – atiteko ilgamečiam Mokytojų namų darbuotojui, asociacijos „Slinktys“ vadovui Juozui Žitkauskui.

Vilniaus Valdorfo Žaliojoje mokykloje dirbančios Kazimieros Kazijevaitės knyga „Mano sesė ir aš“ sudaryta iš trijų novelių: „Mūsų abiejų tėtis“, „Gilė iškeliauja“ ir „Širdies kalba“. Jos adresatas – ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus skaitytojai. Kaip pastebėjo atrankos komisijos nariai, pastaruoju metu vaikų literatūra, net skirta mažesniems skaitytojams, nagrinėja itin sudėtingas problemas, negailima ir tamsių, niūrių niuansų. Ši autorė irgi neapeina sudėtingesnių temų, tačiau ne drastiškai, o subtiliai ir žaismingai ieško atsakymų, į daugelį svarbių dalykų kviečia pažvelgti jautriai, šviesiai, su viltimi.

Antrosios premijos laureatas Juozas Žitkauskas buvo įvertintas už skaitymo skatinimui ir literatūros populiarinimui skirtą veiklą. Jis parengė projektą ,,Integruotos literatūros pamokos Pietryčių Lietuvoje“ ir 2016–2018 metais kartu su rašytojais aplankė mažas, atokias mokyklas Šalčininkų, Švenčionių, Širvintų, Vilniaus ir kt. rajonuose. Kiti Juozo Žitkausko projektai, susiję su skaitymo populiarinimu, tai – ,,Knygų pintinėlė“ Grigiškių kultūros centre, kasmetinis Prozos ruduo ir knygų mugė  Lazdijų rajone. Ir nuo 2015 m. tebesitęsiantys ,,Dainių dialogai Vilnijos krašte“ – Vilniaus krašto gimnazijas, mokyklas lanko jauni, bet jau pagarsėję poetai, šiame projekte daug dėmesio skiriama ne tik kūrybai, bet ir autorinėms teisėms.

Apie premiją. Vaikų literatūros premiją 2004 metais, vadovaujant ministrui A. Monkevičiui, įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Šia premija norima paskatinti, kad Lietuvos rašytojai kurtų knygas vaikams. Taip pat siekiama įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūros srityje ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Premija teikiama kasmet, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną.

Premija už kūrybą vaikams yra 2 280 Eur, o premija už vaikų literatūros sklaidą – 1 520 Eur.

Laureatais yra tapę šie rašytojai: Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Kęstutis Kasparavičius, Vytautas Račickas, Violeta Palčinskaitė, Vilė Vėl, Lina Žutautė, Daina Opolskaitė, už sklaidą premijuotas ir žurnalas „Rubinaitis“, viešoji įstaiga Rašytojų klubas ir kt. Pernai premija skirta rašytojai ir mokytojai Ilonai Ežerinytei bei Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos bibliotekai.

Informacijos šaltinis: https://www.smm.lt/web/lt/pranesimai_spaudai/naujienos_1/minint-tarptautine-vaiku-literaturos-diena-svietimo-mokslo-ir-sporto-ministerijoje-bus-iteikta-vaiku-literaturos-premija