Netektis. Amos Oz (1939 05 04–2018 12 28)

Eidamas 80-uosius nuo vėžio mirė žymus žydų rašytojas ir publicistas, Izraelio valstybinės literatūros premijos laureatas Amosas Ozas. Jo kūriniai išversti į 45 kalbas ir žinomi daugiau nei 40-yje pasaulio šalių.

18 knygų hebrajų kalba ir šimtų straipsnių bei esė laikraščiams visame pasaulyje autorius geriausiai žinomas dėl romanų „Juodoji dėžė“, „Izraelio žemėje“, „Pasakojimas apie meilę ir tamsą“ (iš hebrajų kalbos vertė Kristina Gudelytė). Pastarasis autobiografinis kūrinys išverstas į lietuvių kalbą. Taip pat lietuviškai galima skaityti romaną „Mano Michaelis“ (iš anglų kalbos vertė Andrius Patiomkinas). Šis 1968 m. parašytas A. Ozo kūrinys Tarptautinės leidėjų asociacijos įtrauktas į geriausių XX a. romanų sąrašą.

Apie rašytojo mirtį tviteryje pranešė jo dukra Fania Oz-Salzberger. Ji padėkojo visiems jį mylėjusiems.

Ne vienus metus A. Ozas pretendavo gauti Nobelio literatūros premiją.

A. Ozas gimė Jeruzalėje 1939 m., tačiau jo giminės šaknys veda į Lietuvą. Vilniuje gyveno ir Stepono Batoro universitete prieš emigruodamas į Palestiną literatūrą studijavo jo tėvas.

A. Ozas yra pelnęs daugybę apdovanojimų įvairiose šalyse. Tarp jų – prancūzų Garbės legiono ordinas, Izraelio, Goethe, Kafkos, „Jasnaja Poliana“ premijos, Katalonijos tarptautinė premija. 2018 m. A. Ozas duodamas interviu „Forbes“ minėjo rašantis naują romaną, bet smulkmenų neatskleidė.

Amosas Ozas, Donatas Puslys ir Nily Oz.

Bernardinai.lt 2016 m. skelbė trijų dalių Donato Puslio interviu su šiuo pasaulinio garso rašytoju.

Amosas Ozas: fanatizmo augimą skatina paprastų receptų troškimas

Amosas Ozas: viena ranka ploti neįmanoma

A. Ozas: Judas yra visų antisemitinių stereotipų šaltinis

Taip pat skaitykite D. Puslio straipsnį „Amosas Ozas ir žydiškosios tapatybės klausimas“.

Bernardinai.lt