Paroda „Vienintelės išlikusios: rečiausios pasaulio knygos“

Sole survivors svetainei facebook

VU bibliotekos Baltojoje salėje balandžio 2 d. bus pristatoma rečiausių pasaulio knygų fotografijų paroda „Vienintelės išlikusios: rečiausios pasaulio knygos“. Atidarymo dieną iš Airijos bus atvežti ir 4 vienetiniai originalūs egzemplioriai. Šiuos Marsho bibliotekoje saugomų retenybių originalus ir nuotraukas parodos atidarymo dieną papildys ir VU bibliotekoje saugomų retų knygų originalai.

Marsho biblioteka (orig. Marsh’s Library) įkurta Airijos sostinėje Dubline 1707 metais. Bibliotekos fondo pagrindu tapo apie 20 tūkst. spaudinių kolekcija. Visi šie dokumentai yra reti, tačiau 968 kolekcijos knygos laikomos ypač retomis, nes pasaulyje tėra išlikę po tris ar net mažiau šių leidinių egzempliorius. Be to, biblioteka savo fonduose turi 387 unikalius dokumentus, kurių pasaulyje tėra išlikęs vienintelis – Marsho bibliotekos – egzempliorius.

Parodoje Lietuvos visuomenei bus pristatomi 32 eksponatai, kurių kiekvienas pasakoja žmogiškos patirties istoriją, kuri, jei leidinys nebūtų radęs kelio į Marsho bibliotekos fondus, būtų prarasta. Seniausias parodos leidinys – Nikodemo evangelija – išleistas Londone 1507 m., o „naujausias“ – 1747 metų dokumentas, pavadinimu „Džentelmeno atsiprašymas“. Eksponuojamos knygos parašytos daugeliu kalbų: anglų, lotynų, prancūzų, airių, italų ir olandų.

Atvykę į parodą lankytojai taip pat turės galimybę pamatyti ir retuosius spaudinius iš VU bibliotekos fondų. Baltojoje salėje bus eksponuojamos kadaise Vilniaus jėzuitų kolegijos bibliotekai dovanotos knygos. Nuo bibliotekos įkūrimo 1570 m. iki pat jėzuitų ordino panaikinimo asmeninius knygų rinkinius dovanojo žymūs XVI–XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Bažnyčios ir valstybės veikėjai. Kiekviena dovanota knyga yra unikali savo turiniu, meniniu apipavidalinimu ir knygos savininkų ženklais.

Manoma, kad tarp 1500 ir 1700 metų Europoje išleista apie 1 500 000 (1,5 mln.) knygų ir brošiūrų leidimų. Šie pusantro milijono leidimų galėjo būti išspausdinti iki 1 100 000 000 (1,1 mlrd.) egzempliorių tiražu. Šiandien iš 1,1 milijardo egzempliorių pasaulio bibliotekose ir universitetuose išliko tik apie 0,4 procento.

Paroda veiks iki balandžio 24 d. Atidarymo renginys vyks balandžio 2 d. 17 val. Baltojoje salėje, VU bibliotekoje (Universiteto g. 3). Renginys vyks anglų kalba.

Parodos organizatoriai: Airijos ambasada Lietuvoje, Vilniaus universiteto biblioteka, Marsho biblioteka (Marsh’s Library) Dubline.

Informacijos šaltinis: https://biblioteka.vu.lt/apie/naujienos/765-paroda-vieninteles-islikusios-reciausios-pasaulio-knygos-vilniaus-universiteto-bibliotekoje