Paskelbti H. Ch. Anderseno medalio laimėtojai

Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros organizacija (IBBY) paskelbė 2016-ųjų H. Ch. Anderseno apdovanojimo, laikomo vaikų literatūros Nobeliu, laureatus.

Apdovanojimą už iliustracijas laimėjo Rotraut Susanne Berner (Vokietija). Ji pasižymi savitu, visuomet atpažįstamu stiliumi, tačiau kartu išlieka jautri ir atidi iliustruojamam tekstui. Jos knygos labai juokingos, bet kartu stipriai sukrečia. Iliustracijose ji nevengia parodyti net juodžiausių gyvenimo momentų.

Apdovanojimą už kūrybą vaikams laimėjo rašytojas Cao Wenxuan (Kinija). Jis rašo apie sudėtingus vaikų gyvenimus ir susidūrimus su didžiuliais išbandymais. Teigiama, kad jo kūrybą paveikė jo paties sunki vaikystė. Wenxuano realistinėje prozoje gyvenimas vaizduojamas toks, koks yra, – dažnai tragiškas, o vaikai jame kenčia. Tačiau ir tokiame pasaulyje jie gali mylėti, išsigelbėti dėl savo gerųjų savybių, sulaukti palankumo iš kitų akimirką, kai to labiausiai reikia.

IBBY-Asahi skaitymo skatinimo premija atiteko dviem projektams „Skaityk su manimi“ (angl. Read With Me, Iranas) ir „Didysis brolis pelė“ (angl. Big Brother Mouse, Laosas).

„Skaityk su manimi“ skaitymo skatinimo projektas siekia, kad vertingos, kokybiškos knygos pasiektų prastuose didžiulių miestų rajonuose bei atokiausiose Irano vietovėse sunkiai gyvenančius vaikus. Skiriamas didžiulis dėmesys, kad vaikai įgytų prasmingų vaikystės potyrių, jiems daug skaitoma balsu, o per skaitymo valandėles taip pat užsiimama menais, rankdarbiais, vaidmenų žaidimais ir kt. Siekiama suteikti žinių ir galimybių su vaikais dirbantiems specialistams (mokytojams, bibliotekininkams, savanoriams), o galiausiai įkurti mažas bibliotekėles, kad pradėtas darbas nenutruktų. Nuo veiklos pradžios iki 2015 projekte dalyvavo per 13000 vaikų nuo 4 iki 16 metų, daugiau nei 500 mokytojų, auklėtojų, savanorių.

„Didysis brolis pelė“ – skaitymo skatinimo projektas, kuriuo siekiama, kad knygą pažintų kuo daugiau vaikų ir kovoti su vis dar plačiai šalyje paplitusiu neraštingumu. Laose knygos yra retas dalykas, knygų čia išleidžiama labai mažai ir jos niekada nepasiekia kaimų, kur gyvena didelė šalies gyventojų dalis. Nors po truputį vis daugiau vaikų lanko mokyklas, bet be mokyklinių vadovėlių jie nėra regėję kitokių knygų. Net dauguma tų, kurie lanko mokyklą, įgyja tik pagrindinį išsilavinimą, nes turi mesti mokslus, kad dirbtų ir prisidėtų prie šeimos išlaikymo. „Didysis brolis pelė“ pirmąsias knygas išleido 2006 m. – dalį vien tik jų vietine lao kalba, dalį ir anglų. Todėl jos vertingos tampa ne tik vaikams, bet ir vyresniems žmonėms, siekiantiems pramokti užsienio kalbos.
Pagal ibby.org informaciją parengė Eglė Baliutavičiūtė
Rubinaitis