Penkios gyvenimiškos Mažojo Princo pamokos

Kodėl knyga „Mažasis princas“ taip mylima milijonų skaitytojų visame pasaulyje? Galbūt dėl to, kad Mažasis princas kalba ir gyvena taip, kaip daugelis iš mūsų trokštame? Išmintingos Mažojo princo ir jo autoriaus Antuano de Sent-Egziuperi mintys paplito po pasaulį kaip citatos ir įkvepia mus gyventi tikriau. Šio straipsnio autoriai išrinko penkias gyvenimo pamokas iš šios knygos, kurių nauda įrodyta moksliškai.

1. RAKTAS Į KŪRYBIŠKUMĄ – VAIKIŠKAS NAIVUMAS

Kažkada, būdama mažas, knygos pasakotojas nupiešė smauglį, kuris prarijo gyvatę. Tačiau visi suaugusieji, kaip susitarę, šiame paveikslėlyje matė paprastą skrybėlę. Galiausiai pasakotojas meta savo susižavėjimą piešimu – iki susitikimo su Mažuoju princu. Šis iškart supranta, kas paveikslėlyje pavaizduota – ne kas kita, kaip dramblys smauglio viduje.

Mažojo princo vaizduotė gerokai lakesnė. Jis prašo pasakotojo nupiešti jam avytę, tačiau atmeta visus piešinius vieną po kito. Bet pasakotojo nupiešta dėžutė sukelia princo susižavėjimą. Juk taip jis galės pats įsivaizduoti avytę, kuri viduje.

Gyvenimo pamoka. Suaugusieji netenka savo vaikiškumo, kuris skatino juos įsivaizduoti ir kurti, kai šie buvo dar maži. „Suaugusieji mėgsta skaičius. <…> Jeigu sakai suaugusiems žmonėms: „Aš mačiau gražų rausvų plytų namą su snapučiais ant palangių ir balandžiais ant stogo…“, jie niekaip negali įsivaizduoti to namo. Jiems reikia pasakyti: „Aš mačiau namą už šimtą tūkstančių frankų“. Tada jie sušunka: „Ak, koks jis gražus!“

Suaugusieji iš tiesų vertina skaičius ir materialinę išraišką, ir labai dažnai net nesistengia įsigilinti į dalykų esmę, bijo viską paleisti savieigai, atsisako sugalvoti kažką naujo, tampa mažiau kūrybiški ir daugiau pasyvūs.

Mokslinis paaiškinimas. Vaizduotės ir kūrybiškumo vystymasis naudingas sveikatai! Pavyzdžiui, muzikologo R. Allen‘o atlikti tyrimai patvirtino, kad studentai pianistai patiria žymiai mažiau streso, kai scenoje improvizuoja.

2. RAKTAS Į LAIMĘ – NEBŪKITE PERNELYG RIMTI

Keliaudamas per skirtingas planetas, Mažasis princas sutinka Verslininką, kurio pagrindinis (ir vienintelis) charakterio bruožas – jis labai rimtas. Jis nuolatos skaičiuoja visas galaktikos žvaigždes. Ir jam tai patinka. Nes jis mano, kad valdo visas suskaičiuotas žvaigždes. Tačiau jo gyvenimas – absoliuti vienatvė ir rutina, nes niekam kitam, apart skaičiavimui, jam nėra laiko. Jis net nesugeba įvertinti žvaigždžių grožio.

Gyvenimo pamoka. Į gyvenimą nereikia žiūrėti pernelyg rimtai, kitaip negalėsi vertinti tikrųjų dalykų reikšmės.

Mokslinis paaiškinimas. Dauguma tyrimų patvirtina: juokas iš širdies – geriausias vaistas dvasinei sveikatai stiprinti. 2014 m. Kalifornijos Lomo-Lindo universiteto (JAV) tyrėjai nustatė, kad žmonės, kurie juokiasi dažniau nei kiti, turi geresnę atmintį ir patiria mažiau streso.

3. RAKTAS Į SVEIKATĄ – NEPAMIRŠKITE SKIRTI LAIKO SAU

Žibintininkas – pakankamai įstabus personažas, kurį Mažasis princas sutinka penktoje iš lankomų planetų. Kiekvieną minutę jis turi uždegti, o paskui iškart užgesinti žibintą. Kiekviena minutė jam – kaip visa diena. Jis neturi laiko nei atsikvėpti, nei netgi pamiegoti.

Gyvenimo pamoka. Reikia vertinti kiekvieną sekundę, maksimaliai išnaudoti mums skirtą laiką.

Mokslinis paaiškinimas. Gydytojai nenustoja tvirtinę: miego trūkumas iš tiesų sukelia katastrofinių padarinių sveikatai. Gyventi tokiu ritmu, kaip Žibintininkas, ypatingai pavojinga. Padidėja diabeto rizika, širdies-kraujagyslių susirgimai, insulto, vėžio tikimybė, atsiranda atminties problemų, pakyla apetitas, sunkiau kontroliuoti emocijas…

Bet svarbus ne tik miegas. Labai svarbu tiesiog atrasti laiko sau. Tai turi būti laikas, visiškai išlaisvintas nuo darbo. Be abejonės, mūsų dienomi Žibintininko lauktų emocinis perdegimas. Yra begalybė tyrimų, kurie dar ir dar kartą patvirtina – darboholizmas kenkia žmogui. Užsisėdėdami darbe, jūs rizikuojate pulti į depresiją ir „užsidirbti“ insultą.

4. KELIAS Į VYSTYMĄSI – ATRASTI JĖGŲ IŠBANDYTI KAŽKĄ NAUJA

Šeštojoje planetoje princas sutinka senuką, kuris rašo storiausias knygas. Iš pradžių Mažasis princas pagalvoja, kad sutiko tyrinėtoją, tačiau galiausiai pamato, kad vienintelis šios planetos gyventojas – geografas, kuris nė karto nežengė žingsnio už savo darbo kabineto durų.

Gyvenimo pamoka. Beveik visi mes esame linkę neperžengti savo komforto zonos. Juk taip lengviau, nei rizikuoti. Tačiau privalome išnaudoti laiką, kurį turime, ir pasistengti išbandyti kaip galima daugiau įvairiausių dalykų, susipažinti su kuo daugiau žmonių ir pabuvoti skirtinguose pasaulio kampeliuose.

Mokslinis paaiškinimas. Priežasčių, kodėl turėtume palikti savo komforto zoną, labai daug. Kai patiriame nedidelį stresą, kai mums iškyla sudėtinga užduotis, mes dirbame gerokai efektyviau, mano Mičigano universiteto (JAV) psichologai.

5. RAKTAS Į PASITENKINIMĄ – RINKTIS REIKIA ŠIRDIMI

Mažasis princas myli Rožę iš savo planetos. Iš pirmo žvilgsnio, ji panaši į visas kitas rožes žemėje. Tačiau jo rožė – unikali, nes jis ją išsirinko. Ji – vienintelė pasaulyje, sako jam Lapė, nes būtent jai jis paskyrė savo laiką, ir būtent todėl, kad nusprendė, jog ji – vienintelė. „Matyti galima tik širdimi. Svarbiausi dalykai akims nematomi.“

Gyvenimo pamoka. Mažasis princas vertina jausmų spontaniškumą. Skirtingai nei Žemės gyventojai, kurie mąsto racionaliai ir jo mylimoje rožėje įžvelgia tik įprastą gėlelę. O Mažasis princas mąsto instinktyviai – taip, kaip jam sako širdis. Tik taip tegalima „pamatyti“ svarbiausius dalykus.

Mokslinis paaiškinimas. Gera naujiena tiems, kurių stipri intuicija. Remiantis Bostono koledžo (JAV) tyrimais, intuicija, priimant sprendimus, lygiai taip pat svarbi, kaip ir analizė. Tam tikrais atvejais, ji netgi žymiai efektyvesnė. Visada priimsime geresnius ir teisingesnius sprendimus, jei remsimės ne vien žiniomis, bet ir jausmais.

Pagal psychologies.ru medžiagą parengė JLK

Informacijos  šaltinis:  http://8diena.lt/2018/05/20/penkios-gyvenimiskos-mazojo-princo-pamokos/