Penktą kartą bus renkama geriausia paauglių ir jaunimo literatūros knyga

Norėdama atrasti naujus talentus ir jaunimo dėmesį prikaustančius kūrinius, leidykla „Alma littera“ jau penktą kartą skelbia geriausios paauglių ir jaunimo knygos rinkimus. Šis konkursas kasmet suteikia naują impulsą jaunimo literatūrai, neatrastus talentus įtvirtina geriausiųjų rašytojų gretose, o kalbos apie laimėjusias knygas netyla mokyklų koridoriuose. Šiemet leidykla ketina išleisti net tris geriausius rankraščius, o vienam talentingiausio kūrinio autoriui bus įteikta 2900 eurų premija.

Konkurso organizatoriai jau dabar kviečia paauglių ir jaunimo literatūrą kuriančius autorius siųsti savo kūrinius. Originalius, iki tol nepublikuotus prozos tekstus, kuriuose būtų nagrinėjamos paaugliams ir jaunimui aktualios temos, patraukliai atveriama Lietuvos praeitis ar šiandienos tikrovė, bus galima teikti iki 2019 metų gegužės 1 dienos. Konkurso rezultatai bus paskelbti 2019 metų gruodžio 1 dieną.

Praėjusiais metais konkurso laimėtoja tapo rašytoja Rebeka Una su knyga „Šeštadienį, aštuntą valandą“. Į prestižinę Kauno gimnaziją nukeliantis kūrinys ir kūrėjos gebėjimas jautriai perteikti mokinių patiriamus išbandymus – neplanuotą pastojimą ar artimųjų netekties skausmą – sujaudino daugelį. Komisijos teigimu, R. Unos knyga iš kitų kūrinių išsiskyrė ne tik aukšta teksto kokybe, bet ir į socialinę tematiką orientuotu, drąsiu turiniu bei lengva, paaugliams suprantama kalba.

Ilgametis konkurso komisijos narys Kęstutis Urba pastebi, kad pasakojimo stilius ir kalbos lengvumas – tai vienas svarbiausių dalykų paauglių ir jaunimo literatūroje.

„Gal ir keista, tačiau kurti paaugliams – itin sudėtinga. Jie dar gyvena ieškojimų ir savęs pažinimo kelyje, tad didžiausios sėkmės sulaukia tos knygos, kuriose šiuolaikiško jaunimo kasdienybė ir aktualios problemos, tokios kaip meilė, draugystė, santykiai su artimaisiais ir išoriniu pasauliu, papasakotos paaugliams artimu žodynu“, – teigė K. Urba.

Ekspertas pastebi, kad paaugliai yra pasiilgę lengvumu ir pozityvumu dvelkiančios literatūros, tad tokie kūriniai vis dažniau atsiduria jaunųjų skaitytojų rankose: „Niūrumu ir gyvenimo tamsa pasižyminčios istorijos dar sulaukia jaunų žmonių susidomėjimo, tačiau gyvenimo džiaugsmą ir pozityvumą skleidžiantys kūriniai šiandien tampa vis populiaresni. Paaugliai – tai dinamiški, į gyvenimo prasmės ir savęs paieškas susitelkę žmonės. Šiuo gyvenimo etapu jaunai asmenybei knyga gali tapti atsakymu į kylančius egzistencinius klausimus, moraline parama ar net motyvacija siekti užsibrėžto tikslo.“

Į jaunimui aktualių problemų gvildenimą, meistrišką jų atskleidimą ir pozityvias vertybes atsižvelgia ir profesionali konkurso vertinimo komisija. Leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė atskleidė, kad paauglių ir jaunimo literatūros konkurso tikslai yra keli: kviesti autorius kurti paaugliams aktualiomis temomis, ieškoti naujų talentų ir jaunuosius skaitytojus nudžiuginti lietuvių autorių kūriniais.

Leidyklos vadovė pridūrė, kad net ir nesulaukus sėkmės kūrėjai visuomet gali dalyvauti dar kartą – viskas priklauso nuo autoriaus užsispyrimo, kantrybės ir noro tobulėti. Tai parodo ir praėjusių metų nugalėtojos R. Unos ryžtas – pirmasis autorės rankraštis nesulaukė sėkmės, tačiau po metus trukusio knygos tobulinimo jos knyga tapo nugalėtoja, o rašytoja užsitikrino vietą tarp vienų žinomiausių jaunimo literatūros kūrėjų Lietuvoje.

Penktojo Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso taisykles ir nuostatus rasite čia.

Bernardinai.lt