Pirmą kartą paskirta lituanistinio švietimo mokytojo premija – ji atiteko Gruzijoje dirbančiam lietuviui

Švietimo ir mokslo ministerija pirmą kartą skiria premiją lituanistinio švietimo mokytojui (dėstytojui), dirbančiam ne Lietuvoje. Pirmuoju laureatu išrinktas Gruzijos technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovas ir lietuvių kalbos dėstytojas prof. Vidas Kavaliauskas.

„Sveikinu ir didžiuojuosi  pirmuoju šios premijos laureatu. Apie mokslinius profesoriaus darbus, jo skleidžiamą charizmą, pritraukiančią studentus mokytis lietuvių kalbos, plačiau domėtis lietuvių kultūra, girdime ir Lietuvoje, ir Gruzijoje. Profesoriaus atliekamas darbas svarbus ne tik lietuvių kalbos plėtrai už Lietuvos ribų, tai reikšmingas indėlis, stiprinantis abiejų tautų ryšius, – sako švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. – Tikiuosi, kad ši premija paskatins pasaulio lituanistinių švietimo įstaigų mokytojus ir dėstytojus dar labiau darbuotis lietuvybės labui“.

Prof. V. Kavaliauskas įvertintas už sėkmingą lietuvių kalbos propagavimą Gruzijoje, abiejų šalių kultūrinių ryšių plėtrą, akademinius darbus.

V. Kavaliauskas, Vilniaus pedagoginio universiteto absolventas ir dėstytojas, Gruzijos technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centre pradėjo dirbti 2012 m. Kasmet centras pritraukia vis daugiau studentų gruzinų, kurie mokosi lietuvių kalbos. Šiemet rudens semestre šiemet jų buvo apie 80. V. Kavaliausko studentai ne tik lietuviškai gieda Lietuvos himną, dainuoja dainas, bet ir dalyvauja tarptautinėse mokslinėse konferencijose, skirtose baltų kalboms, rengia bakalauro darbus apie Lietuvos ir Gruzijos santykius, o 7 studentai šiemet atvyko studijuoti į magistrantūros studijas lietuvių kalba.

V. Kavaliauskas yra apdovanotas Lietuvos Vyriausybės, Seimo, ministerijos padėkomis, o 2015 m. jam suteiktas Gruzijos technikos universiteto garbės daktaro vardas.

Lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija įsteigta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2016 m. nutarimu. Per metus gali būti skiriamos dvi premijos. Premija konkurso būdu skiriama asmenims, vykdantiems ar vykdžiusiems lituanistinį švietimą užsienyje, už nuopelnus lituanistinio švietimo veikloje, mokinių, studentų pasiekimus. Konkursas skelbiamas kasmet iki gegužės 31 d. Kandidatai gali teikti paraiškas iki lapkričio 1 d.

2017 m. nutarta skirti vieną premiją. Premijos dydis – 1900 Eur. Buvo gauti 25 prašymai svarstyti kandidatus iš JAV, Airijos, Baltarusijos, Čekijos, Jungtinės Karalystės, Kinijos, Lenkijos, Norvegijos, Švedijos, Vokietijos ir Rusijos.

Planuojama, kad lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija V. Kavaliauskui bus įteikta Lietuvoje Kovo 11-ąją, teikiant ir Lietuvos metų mokytojų premijas.

Švietimo ir mokslo ministerijos
Komunikacijos skyrius
Tel. (8 5) 219 1197
El. paštas info@smm.lt