Programinės įrangos lietuvinimas 2015 metais

2015 metais daugiausia naujovių pateikė bendrovė „Microsoft“. Liepos  29 d. išleido operacinę sistemą „Windows 10“, o rugsėjo 22 d. – raštinės programų paketą „Microsoft Office 2016“ su ateinančių metų žyma pavadinime.

Sulietuvintos šių programų versijos pradėtos platinti vienu metu su originaliomis angliškomis. Gaila tik, kad knygas apie naujas lietuviškų programų versijas vėluojame išleisti. 2015 metais knygynuose pasirodė tik viena knyga apie 2013 m. išleistą lietuvišką skaičiuoklės versiją [1].

Pernai analogiškoje apžvalgoje rašėme, kad 2014 m. rugsėjį baigtas pustrečių metų trukmės darbas – projektas „Visuomenei aktualios programinės įrangos lokalizavimas, programoms reikalingų priemonių sukūrimas“. Nuo to laiko analogiškų darbų nebuvo pradėta. Stagnacija.

Pernai rašėme ir apie anekdotišką situaciją su nešiojamųjų kompiuterių klaviatūromis: Lietuvos didžiųjų miestų parduotuvėse nebuvo rasta nė vieno kompiuterio, ant kurio klaviatūros klavišų būtų užrašytos savitosios lietuvių kalbos abėcėlės raidės, o apsilankius vieno Suomijos miesto parduotuvėse nebuvo pastebėta nė vieno kompiuterio, ant kurio klaviatūros nebūtų visų savitųjų suomiškų raidžių. Apie tai nereikėtų kalbėti, jeigu situacija būtų bent kiek pagerėjusi. Deja…

Rugsėjo mėnesį Panevėžyje vykusiose „Kompiuterininkų dienose 2015“ [2] buvo skaityti septyni pranešimai lokalizavimo tema. Dauguma jų [3–8] išspausdinti šio renginio leidinyje.

Kovo mėnesį buvo surengtas antrasis gražiausio interneto posričio vardo, turinčio savitųjų lietuviškų raidžių, konkursas. Gražiausiu vardu pripažintas „Voveraitė.lt“ [9]. Apie šį konkursą buvo rašyta tarptautiniame žurnale „IT Star Newsletter“ [10].

Europos programavimo savaitės metu (spalio 10–18 d.) vyko Programų lokalizavimo pamoka, kurios dalyviai ieškojo klaidų sulietuvintose
programose. Klaidų, aptiktų internetinėje programoje „Google Docs“, sąrašas buvo perduotas bendrovės „Google“ padaliniui, įsteigtam Lietuvoje 2015 metų kovo mėnesį.

Doc. dr. Gintautas Grigas
(Skelbiama iš kompiuterijos leidinio ne tik mokytojams „Veidrodis“, 2016 m. vasario 11 d.)
Šaltinis
VLKK

Atsakyti