Rašytojas T. Dirgėla: vaikas neturi būti mažoji tėvų kopija

Vaikas į pasaulį ateina jau žinodamas, ką gyvenime veiks, tereikia leisti viską išmėginti, kol supras, ko nori iš tikrųjų, pranešime spaudai teigia populiariausias knygų vaikams rašytojas Tomas Dirgėla, LRT RADIJO laidos „Domas ir Tomas“ vedėjas. Rašytojas neabejoja, kad vaiko meilė knygoms kyla iš gero tėvų pavyzdžio, ir čia pat priduria, kad šiuolaikinės technologijos visai netrukdo susiformuoti skaitymo įpročiui.

V. Radžiūno nuotr.

V. Radžiūno nuotr.

Lietuvių filologijos studijų kryptį pasirinkęs rašytojas teigia, kad jau mokykloje puikiai sekėsi humanitariniai mokslai. „Mokykloje iš dalykų geriausiai sekdavosi lietuvių kalba. Na, gal dar ir kūno kultūra, kol nereikėdavo į tolį mėtyti teniso kamuoliuko ar daryti prisitraukimų… Tad jau buvo aišku, kur reikės traukti, baigus dvylika klasių“, – kalba laidų vedėjas.

Anot jo, du dalykai, kurie įkvėpė rašyti – tai meilė kūrybai ir meilė vaikams. „Jau nuo pradinių klasių patiko kurti, vis kažką rašydavau, kažkur dalyvaudavau. Be to, tuo metu daug laiko praleisdavau su savo daug jaunesne pussesere – žaisdavom, skaitydavom. Vėliau tos dvi meilės – Meilė kūrybai ir Meilė vaikams – ėmė ir susitiko. O tada nebeliko nieko kito, kaip tik po truputį galvoti apie rašymą vaikams. Galvojau, galvojau, kol kartą bičiulis Vytautas V. Landsbergis pasiūlė pabandyti parašyti knygą vaikams“, – prisimena T. Dirgėla.

Rašytojas pasakoja, kad pats augindamas du vaikus stengiasi neriboti jų laisvės ir puoselėti individualumą. „Pagrindinis, bet taip pat ir sunkiausias auklėjimo principas – leisti vaikams būti savimi, nes jis neprivalo būti tavo mažesnė kopija. Vaikas į pasaulį ateina jau iš anksto žinodamas, ką gyvenime veiks, tereikia leisti viską išmėginti, viską išbandyti, kol pajus, kas tas jo arkliukas. Jei mudu su žmona esame filologai, o kažkuris iš vaikų gyvenimą leis vairuodamas traktorių, dirbdamas banke ar mūrydamas namus – tai jo pasirinkimas, svarbu, kad jis būtų savimi. O tada jis bus laimingas“, –  įsitikinęs rašytojas.

Anot jo, vaikus skaityti paskatina tinkamas pavyzdys: „Sudominti vaiką skaitymu galima pavyzdžiu ir kantrybe. Jeigu vaikas matys skaitančius tėvus, tai ir pats anksčiau ar vėliau į rankas paims knygą – gal po valandos, gal po kelių dienų, gal po poros mėnesių. Tik įsivaizduokite, kaip vaikui iš šono atrodo tėtis ar mama, vis raginantys skaityti, o patys knygą atsiverčiantys kartą į pusmetį ar neskaitantys visai, ir dažniausiai laiką praleidžiantys priešais televizorių.“

T. Dirgėla mano, kad skaitymas ir šiuolaikinės technologijos yra puikiai suderinami dalykai, tik nereikia jų iš anksto supriešinti.

„Dar visai neseniai buvo mada kompiuterį laikyti skaitymo priešu. O prie kompiuterio laiką leisti mėgstančiam vaikui po tokio palyginimo knyga automatiškai ima asocijuotis su kažkokiu blogiu. Bet štai šiuolaikiniai skaitytojai – bent jau tie, su kuriais susitinku, – nesupriešina skaitymo su šiuolaikinėmis technologijomis ir sugeba laiko skirti tiek tam, tiek tam“, – dalinasi savo patirtimi rašytojas ir priduria, kad skaitymu susidomėjusiam vaikui būtini palydovai.

„Suaugę jau yra subrendę kaip skaitytojai ir atskiria gerą knygą nuo prastos. O vaiko skonis dar tik formuojasi, tad skaitymo kelionėje reikalingi palydovai – tėvai ir bibliotekininkai“, – kalba T. Dirgėla.

Informacijos šaltinis: https://www.lrt.lt/naujienos/tavo-lrt/37/214380/rasytojas-t-dirgela-vaikas-neturi-buti-mazoji-tevu-kopija