Kultūros renginių ciklas „M. K. Čiurlionis Vilniuje“

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, M. K. Čiurlionio namai, Vilniaus dailės akademija kviečia dalyvauti
kultūros renginių cikle „Mikalojus Konstantinas Čiurlionis Vilniuje”, skiriamame 140-osioms M. K. Čiurlionio gimimo metinėms paminėti.

Balandžio 23-24 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Mikalojus Konstantinas Čiurlionis Vilniuje”

Čiurlionio apsisprendimas įsitraukti į lietuvių judėjimą, „visus savo buvusius ir būsimus darbus skirti Lietuvai“, grįžti iš Varšuvos į Lietuvą ir 1907 metais apsigyventi Vilniuje buvo nepaprastai svarbus, gal net lemtingas naujai atgimstančiai lietuvių kultūrai, vedusiai į nepriklausomybės paskelbimą ir Lietuvos valstybės atkūrimą 1918 metais. Būtent XX a. pirmojo dešimtmečio antroje pusėje susiklostė palankios sąlygos atvykti į Vilnių jauniesiems lietuvių inteligentams, čia steigusiems pirmąsias lietuviškas dailininkų, muzikų, kitokias draugijas, organizavusiems spaudą ir knygynus.

Konferencija vyks ketvirtadienį ir penktadienį Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, buvusiuose Vileišių rūmuose, kur vyko Pirmoji lietuvių dailės paroda. Pranešimuose ir diskusijose, kuriose dalyvaus kultūrologai, filosofai, dailėtyrininkai, teatrologai, muzikologai, literatūrologai, bus atveriamos įvairios XX a. pradžios Vilniaus gyvenimo perspektyvos, analizuojama, koks Vilnius pasitiko čia atvykstantį Čiurlionį, kaip šio menininko indėlis keitė miesto kultūrinį veidą ir aptariama, kokią reakciją iššaukė šios neeilinės asmenybės veikla ir kūryba, prisimintos 1950-ųjų Čiurlionio kūrybos ideologinio teismo Vilniuje detalės. Bus apžvelgiama ir kitų Vilniuje vykusių tautinių judėjimų raida, kitų etninių grupių kultūros figūrų sąlyčiai su Čiurlioniu, aptariamos ir skaudesnės šio menininko kūrybos kelio į visuotinį pripažinimą temos.

Kultūrinė programa, kaip ir konferencija, vyks taip pat simboliškai menininko buvimo pėdsaką saugančioje erdvėje, M. K. Čiurlionio namuose Savičiaus gatvėje, kur 1907-1908 metais menininkas nuomavosi kambarį. Koncertais ir susitikimais bus praskleista uždanga į Čiurlionio draugų ir jo mokytojų kūrybą, pažymėti kiti to meto Lietuvių kompozitoriai bei prisiminti Vilniuje tuo metu lankęsi ir koncertavę pasaulinio garso muzikai. Taip pat bus pristatomas ir naujas režisieriaus Rimvydo Markeliūno dokumentinis filmas „Čiurlionis Vilniuje“. Dokumentiniame filme apie Čiurlionio veiklą, lankytas vietas šiame mieste pasakoja puikus šio menininko kūrybos žinovas profesorius Vytautas Landsbergis.

Trijų dienų kultūros renginių ciklą užbaigs ekskursija po Vilniaus senamiestį „M. K. Čiurlionio Vilnius po šimto metų“.

Dienotvarkė:

Balandžio 23 d. (ketvirtadienis)

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Antakalnio g. 6, Vilnius, I aukšto konferencijų salė

Įžangos žodis

9:00–9:25 Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius Mindaugas Kvietkauskas ir M. K. Čiurlionio namų direktorius Rokas Zubovas

M. K. Čiurlionis modernėjančio Vilniaus erdvėje (veda Mindaugas Kvietkauskas)

9:30–9:50 Radoslavas Okulič-Kozaryn (AMU Poznanėje). Vilnius „vystykluose“. M. K. Čiurlionio planai kultūriškai prikelti lietuvių sostinę

9:55–10:15 Viktorija Daujotytė (VU). Čiurlionis Vilniuje: takai fenomenaliam ėjimui dviese

10:20–10:50 Kavos pertrauka

10:50–11:10 Nida Gaidauskienė (LKTI). Dviejų pastanga inicijuoti „Jaunąją Lietuvą“ (M. K. Čiurlionio ir S. Kymantaitės atvejis)

11:15–11:35 Salomėja Jastrumskytė (LKTI). Urbanistinė estetika Čiurlionio tapyboje. Miestas kaip forma

11:40–12:00  Rasa Antanavičiūtė (VDA). Po kokį Vilnių vaikščiojo M. K. Čiurlionis? Miesto centras 1907-1908 m.

Pietų pertrauka 12:00–13:30

M. K. Čiurlionio vaidmuo kultūros procesuose (veda Nida Gaidauskienė)

13:30–13:50 Vida Bakutytė (LKTI). Stebėtojas, dalyvis. Muzika ir teatras Čiurlionio Vilniuje

13:55–14:15 Rimantas Astrauskas (LMTA). M. K. Čiurlionio chorinė muzika XX a. pradžios Vilniaus kultūros panoramoje

14:20-14:50 Kavos pertrauka

14:50–15:10 Algė Andriulytė (VDA). M. K. Čiurlionis Vilniaus lenkiškoje spaudoje: „Tygodnik Wileński“ atvejis

15:15-15:35 Milda Mildažytė-Kulikauskienė (NČDM).  Čiurlionio kūrybos ideologinis teismas

15:40–16:10  Diskusija

Pastaba: į renginius, kurie vyks M. K. Čiurlionio namuose, būtina registracija tel. 864653503 

Konferencijos programa

Šaltinis ir išsamesnė informacija čia.

 

Atsakyti