Tarptautinę vaikų knygos dieną įteikta Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Vaikų literatūros premija

autor. Julius Kalinskas

Balandžio 2 d., minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje įteikta Vaikų literatūros premija. Laureatais šiemet tapo rašytoja, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Kazimiera Kazijevaitė ir skaitymo skatinimo projektų organizatorius, dainuojamosios poezijos festivalių „Tai – aš“ ir „Purpurinis vakaras“ sumanytojas, buvęs ilgametis Mokytojų namų darbuotojas Juozas Žitkauskas.

„Prieš keliolika  metų, kai gimė idėja įsteigti Vaikų literatūros premiją, matėme, kiek daug yra verstinės literatūros, tačiau trūko kokybiškų lietuvių autorių kūrinių, kurie vaizduotų mums pažįstamą aplinką, atlieptų Lietuvos aktualijas. Premija norėjome juos įvertinti ir padrąsinti kurti Lietuvos vaikams“, – įteikdamas premijas sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. Jam vadovaujant 2004 m. ministerija įsteigė Vaikų literatūros premiją.

Pasak ministro, per keliolika metų įvertinta daug reikšmingų kūrinių vaikams, ne išimtis ir  šiemet apdovanotos autorės Kazimieros Kazijevaitės knyga „Mano sesės ir aš“, iš kurios gali pasimokyti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Juozui Žitkauskui skirta premiją už skaitymą, knygas populiarinančius renginius ir projektus.

Vilniaus Valdorfo Žaliojoje mokykloje dirbančios Kazimieros Kazijevaitės knyga „Mano sesė ir aš“ sudaryta iš trijų novelių: „Mūsų abiejų tėtis“, „Gilė iškeliauja“ ir „Širdies kalba“. Jos adresatas – ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus skaitytojai. Kaip pastebėjo atrankos komisijos nariai, pastaruoju metu vaikų literatūra, net skirta mažesniems skaitytojams, nagrinėja itin sudėtingas problemas, negailima ir tamsių, niūrių niuansų. Ši autorė irgi neapeina sudėtingesnių temų, tačiau ne drastiškai, o subtiliai ir žaismingai ieško atsakymų, į daugelį svarbių dalykų kviečia pažvelgti jautriai, šviesiai, su viltimi.

„Tai knyga apie jautrias akimirkas vaikų gyvenime. O jų būna visokių: susijusių su tėvais, su jausmais, kurie kyla iš draugysčių, iš pykčio, susitaikymo“, – apie savo knygą sako Kazimiera Kazijevaitė, prisipažinusi, kad jai artimiausi vaikų literatūros autoriai yra Astrida Lindgren ir Vytautė Žilinskaitė. Tai pirmoji debiutinė autorės knyga vaikams ir antroji knyga, įvertinta premija (2016 m. už debiutinę knyga suaugusiesiems „Septynios kartos“ jai skirta Kazimiero Barėno premija).

Antrasis premijos laureatas Juozas Žitkauskas buvo įvertintas už skaitymo skatinimui ir literatūros populiarinimui skirtą veiklą. Jis parengė projektą ,,Integruotos literatūros pamokos Pietryčių Lietuvoje“ ir 2016–2018 metais kartu su rašytojais aplankė mažas, atokias mokyklas Šalčininkų, Švenčionių, Širvintų, Vilniaus ir kt. rajonuose. Kiti Juozo Žitkausko projektai, susiję su skaitymo populiarinimu, tai – ,,Knygų pintinėlė“ Grigiškių kultūros centre, kasmetinis Prozos ruduo ir knygų mugė  Lazdijų rajone. Ir nuo 2015 m. tebesitęsiantys ,,Dainių dialogai Vilnijos krašte“ – Vilniaus krašto gimnazijas, mokyklas lanko jauni, bet jau pagarsėję poetai, šiame projekte daug dėmesio skiriama ne tik kūrybai, bet ir autorinėms teisėms.

„Pagrindinė visų mano veiklų sąsaja yra knyga, – sako Juozas Žitkauskas. – Dainuojamoji poezija, rašymas dzūkų tarme, edukacinė veikla – visa tai sieja literatūra, sieja knyga. Nuo vaikystės iki šiol knyga nuo manęs nėra nutolusi“.

Apie premiją. Vaikų literatūros premiją 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Šia premija norima paskatinti, kad Lietuvos rašytojai kurtų knygas vaikams. Taip pat siekiama įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūros srityje ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Premija teikiama kasmet, minint Tarptautinę vaikų knygos dieną.

Laureatais yra tapę šie rašytojai: Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Kęstutis Kasparavičius, Vytautas Račickas, Violeta Palčinskaitė, Vilė Vėl, Lina Žutautė, Daina Opolskaitė, už sklaidą premijuotas ir žurnalas „Rubinaitis“, viešoji įstaiga Rašytojų klubas ir kt. Pernai premija skirta rašytojai ir mokytojai Ilonai Ežerinytei bei Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos bibliotekai.

Informacijos šaltinis: https://www.smm.lt/web/lt/pranesimai_spaudai/naujienos_1/tarptautine-vaiku-knygos-diena-iteikta-svietimo-mokslo-ir-sporto-ministerijos-vaiku-literaturos-premija