Vieša paskaita „Pono Tado“ rankraščio klajonės ir nuotykiai“

Parodos „Lietuva, Tėvyne mano… Adomas Mickevičius ir jo poema „Ponas Tadas“ renginių ciklas
2019 m. sausio 17 d., 18.00–19.30 val.

Valdovų rūmų Renginių salė

Abiejų Tautų Respublikos dalies – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės – istorinis kraštovaizdis buvo erdvė, kurioje gimė, augo ir brendo Adomas Mickevičius, o jos kultūra tapo nesenkančiu poeto kūrybinio įkvėpimo šaltiniu. Kurdamas literatūrinį baladžių, eilėraščių ir dramų pasaulį, didysis dainius rėmėsi liaudies sakmėmis ir mitais, istoriniais įvykiais, taip pat – kalba, eiliavimo ypatybėmis.

1834 m. išleistas Ponas Tadas – tai paskutinis ir brandžiausias A. Mickevičiaus kūrinys. Jame vaizduojamą tikrovę poetas kūrė į poemos audinį įpindamas istorines, geografines, kultūrines realijas, susijusias su visam laikui poeto atmintyje išlikusiomis vietomis. Tai jam tapo Tėvynės – Abiejų Tautų Respublikos – sinonimu. Šio kūrinio ypatybė – tobula, inovatyvi ir semantiškai turtinga lenkų kalba. Vos tik poema buvo publikuota, ji tapo nacionaliniu epu, didžiausios reikšmės lenkų literatūros kūriniu, o kūrinio rankraštis – neįkainojama vertybe.

Parodos kuratorė, Nacionalinio Osolinskių instituto padalinio – Pono Tado muziejaus specialistė Malgožata Orzel (Malgorzata Orzeł) paskaitoje pakvies į įspūdingą kelionę poemos rankraščio istorijos takais. Sužinosime, kaip jis iš Paryžiaus, kur buvo sukurtas, per Krokuvą ir Lvovą pateko į Vroclavą. Paaiškės, kokius nuotykius šiai neįkainojamai vertybei teko patirti, kokios aplinkybės lėmė jos klajones – iš knygų spintos A. Mickevičiaus bute į Tarnovskių muziejų Dzikove (Muzeum Tarnowskich w Dzikowie), iš Nacionalinio Osolinskių instituto Rankraščių skyriaus Lvove į šio instituto Rankraščių skyrių Vroclave, o galiausiai – į Pono Tado muziejų. Ir tai nėra tik intriguojanti rankraščio istorija, tai – ir Lenkijos raidos nuo 1834 iki 2018 m. dalis.

*Paskaita vyks lenkų kalba, bus sinchroniškai verčiama į lietuvių kalbą.

Paskaitos nemokamos, bet būtina išankstinė registracija čia.
Po viešų paskaitų klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
Rengėjai pasilieka teisę keisti renginių datą ir dalyvius.

Informacijos šaltinis: https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/renginiai/viesa-paskaita-pono-tado-rankrascio-klajones-ir-nuotykiai