Vilniaus universiteto biblioteka eksponuos M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą

Vilniaus universiteto biblioteka tęsia tradiciją kasmet vieną dieną rodyti M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą. Tai puiki proga visuomenei geriau susipažinti su pirmąja lietuviška knyga bei senuoju Lietuvos kultūros paveldu.
Kviečiame palaikyti nuostabią tradiciją.
Pirmosios lietuviškos knygos originalą tepamato abiturientai – būtų graži tradicija prieš egzaminų sesiją.

2015 m. balandžio 1 dieną biblioteka atveria duris visiems, kas nori pamatyti joje saugomą pirmąją spausdintą knygą lietuvių kalba – M. Mažvydo Catechismusa  prasty  szadei… (Karaliaučius, 1547). Ši knyga žmonėms nebuvo prieinama 50 metų.

Pasaulyje yra išlikę tik du šios nepaprastai reikšmingos mūsų raštijai knygos egzemplioriai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Manoma, kad iš viso galėjo būti išspausdinta apie 200 šios knygos egzempliorių.

Kartu lankytojai galės pasidžiaugti projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“, skirto bibliotekos 445 metinėms paminėti, rezultatais. Bus pristatoma bibliotekoje saugomo kultūros paveldo dalis, kuri labiausiai atspindi Lietuvos ir konkretaus regiono istoriją.

Bus galima pamatyti įdomiausius dokumentus, demonstruojamus garbingiausiems svečiams iš užsienio.  Tai XVI a. Lietuvos žemėlapis, retai eksponuojamas M. Mažvydo autografas, Vilniaus knygrišių XVI a. šedevras, Plungės dvaro svečių knyga su Lietuvos poeto ir vyskupo Antano Baranausko įrašu bei kitos įdomybės.

M. Mažvydo „Katekizme“ įamžinta senoji lietuvių kalba, kurios archajiškumas ir giminingumas sanskritui daro ją itin reikšmingą lyginamajai kalbotyrai. Pats knygos lietuvių kalba išleidimas buvo didžiulis stimulas populiarinti bendrinę lietuvių kalbą, prisidėjo prie jos raidos ir išlikimo.

M. Mažvydo „Katekizmo“ originalas bus eksponuojamas balandžio 1 dieną nuo 10 iki 18 val. Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje (Universiteto g. 3).

Daugiau informacijos:
Indrė Zalieskienė
Vilniaus universiteto bibliotekos
Komunikacijos ir informacijos skyrius
Tel. (8 5) 268 7133
El. p. indre.zalieskiene@mb.vu.lt
www.mb.vu.lt

Šaltinis čia.