VLKK siūlo įteisinti pavardžių rašybą nelietuviškais rašmenimis

Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) siūlo įstatyme įteisinti Lietuvos piliečių pavardžių rašymą nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, jeigu yra pripažįstamas šaltinis.
Tai numatyta VLKK pateiktoje išvadoje Seimo svarstomam Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektui. Komisija siūlo straipsnį dėl pavardžių ir vardų rašymo formuluoti taip: Lietuvos piliečių vardai ir pavardės valstybės bei savivaldybių įstaigų išduodamuose asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose rašomi lietuviškais rašmenimis, išskyrus tuos atvejus, kai asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai išduodami pagal Lietuvos įstatymų nustatyta tvarka pripažįstamą dokumento šaltinį, kuriame vardas ir pavardė įrašyti nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis. „Kalbos komisija nesiūlo jokių naujų dalykų, ji seniai laikosi pozicijos, kad tam tikroms kategorijoms Lietuvos piliečių galėtų būti leidžiama asmens dokumentuose turėti vardus ir pavardus, parašytus nelietuviškais rašmenimis“, – pirmadienį BNS sakė VLKK pirmininkės pavaduotoja Jūratė Palionytė. Ji priminė, kad anksčiau VLKK yra teikusi Seimui išvadą Vardų ir pavardžių įstatymo projektams, kur sakė, kad Lietuvos piliečių, sudariusių santuokas su užsieniečiais, ir jų vaikų asmens dokumentuose pavardės galėtų būti rašomos nelietuviškais rašmenimis. „Šiam (Valstybinės kalbos konstituciniam) įstatymui mes pasiūlėme apibendrintą formuluotę. Manytume, kad tai yra ne šito įstatymo objektas tiksliai nustatyti“, – teigė J.Palionytė. Anot jos, būtent Vardų ir pavardžių įstatyme reikėtų nurodyti, kas galėtų būti patikimais pripažįstamais šaltiniais, kuriais remiantis būtų galima įrašyti pavardę į šiuolaikinį pasą ar asmens tapatybės kortelę. „Mūsų nuomone, jeigu ir šiame įstatyme būtų labai konkrečiai viskas išvardyta, būtų tam tikras įstatymas įstatyme. Bet tai yra diskusijų objektas“, – BNS sakė VLKK vicepirmininkė. Šiuo metu Seimas svarsto naujos redakcijos Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektą, taip pat du alternatyvius įstatymų projektus dėl nelietuviškos pavardžių rašybos asmens dokumentuose. Vienas projektas leistų pavardės rašybą nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis pagrindiniame paso puslapyje, alternatyvus – tik papildomame paso lape. Valdemaro Tomaševskio vadovaujama Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir ją remianti Varšuva ne kartą ragino Lietuvą leisti dokumentuose rašyti lenkiškas pavardes naudojant lenkišką abėcėlę. Pataisų šalininkai teigia, kad jos būtų svarbios ir santuokas su užsieniečiais sudariusioms lietuvėms. Kritikai teigia, kad taip būtų sumenkintas konstitucinis valstybinės lietuvių kalbos statusas, gali kilti keblumų skaitant nelietuviškas pavardes. 2010 metais Seimas atmetė tuometinio konservatoriaus premjero Andriaus Kubiliaus pateiktą Vardų ir pavardžių dokumentuose įstatymo projektą, kuriuo siūlyta leisti pavardžių rašybą nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis.

Šaltinis čia

Atsakyti