85 metų A.Baltakis – pirmasis E.Mieželaičio premijos laureatas

Vasario 13-osios pavakarį Rašytojų sąjungos klube buvo paminėtas žinomo poeto Algimanto Baltakio 85 metų jubiliejus. Iš garsiosios kūrėjų draugų trijulės, kurią sudarė Justinas Marcinkevičius, Alfonsas Maldonis ir A.Baltakis, pastarasis vienintelis likęs gyvas. Literatūros kritikas Valentinas Sventickas šmaikštavo: „Algimantui Baltakiui – 85-eri, nors nesakyčiau, kad jis gyveno ramiai ir tvarkingai“.
Tolesnę jubiliatui skirtą kalbą vakaro vedėjas pavadino SMS žinutėmis. Debiutavęs 1955m. A.Baltakis atgaivino sustingusią sovietinę poeziją. Rašė meilės lyriką, kuri tapo dainuojamąja poezija. Bendravimo talentą pavertė kūryba. 1967 m. priklausęs, kaip tuo metu buvo populiaru sakyti, „pirmajai kartai nuo žagrės“ poetas savo kūryba žengė į miesto civilizaciją, o paskui vėl gręžėsi į kaimo ištakas ir jų įkvėptas parašė puikių elegijų.

Neslėpdamas jaudulio, A.Baltakis perskaitė eilėraštį iš rinkinio „Požeminės upės“. Poetas atsiminė: „1965 m. išėjo eilėraščių rinkinys „Požeminės upės“. Tai buvo man sėkminga knyga. Tuo metu buvau mylimas ne tik skaitytojų, bet ir kritikų“.

Paskui poetas prisiminė Lietuvai sunkų metą – 1991-uosius ir perskaitė eilėraštį, kurį sukūrė tų metų liepos 31 dieną – tą dieną, kai įvyko kraupi Medininkų pasienio posto tragedija.

„Mano pagrindinė tema, kaip žinote, – meilė. Aš apie privatų gyvenimą rašiau, nenorėjau pasirodyti protingesnis nei esu“, – tarsi rimtai, tarsi juokais kalbėjo poetas ir perskaitė du eilėraščius, skirtus savo mūzai – žmonai Sigitai Marijai. Tai – jo pirmoji padėka Sigitai Marijai, kuriai teko nelengva dalia gyventi su tokiu vyru kaip jis.

Paulius Šironas, taręs, kad jam A.Baltakis – lietuvio dvasios metraštininkas, išraiškingai perskaitė pluoštą poeto eilėraščių.

Ir vakaro svečių, ir paties jubiliato laukė siurprizas – jis buvo apdovanotas Eduardo Mieželaičio literatūros premija. Šią premiją įsteigė Pakruojo savivaldybės administracija. Jos darbuotojų A.Baltakis buvo aprištas juosta, jam įteiktas premiją liudijantis raštas, gėlių puokštė ir pintinė gėrybių, kurias valgo pakruojiečiai.

Jubiliatas mintimis nuklydo į senus laikus ir prisiminė savo kūrybos pradžią, pažintį su E.Mieželaičiu:“Savo krikštamote laikau Salomėją Nėrį, krikštatėviu – Antaną Miškinį. O sutvirtinimo sakramentą man suteikė E.Mieželaitis, – dėstė A.Baltakis. – E.Mieželaitis mano kartai buvo vėliava, po kuria vyko vadavimasis iš dogmatizmo gniaužtų. Su E.Mieželaičiu esu lemtingai susijęs“.

Vakare skambėjo ir muzika. Populiarias dainas pagal A.Baltakio žodžius atliko solistai Mindaugas Zimkus ir Raimonda Tallat-Kelpšaitė.

Šaltinis čia.

Atsakyti