Ar žinote, kokį vyną gėrė LDK didikai, kaip į Lietuvą kelią skynėsi kava ir kokias ligas ponai gydydavo tabaku? Koks buvo studento gyvenimas Lietuvoje prieš 400 metų? Ką Lietuvoje pamatė iš Florencijos atvykęs garsus skulptorius?
Lietuvos kultūros paveldą ir jo istorijas pristato naujas interaktyvus portalas www.kulturoskeliai.eu Projekto autoriai pastebi, kad tik maža dalis gausaus Lietuvos kultūros paveldo sulaukia dėmesio ir lankytojų. Todėl nuspręsta susieti nekilnojamą ir kilnojamą paveldą įvairiomis istorijos, paversti realiais ar virtualiais kelionių maršrutais ir tokiu būdu pasiekti didesnio paveldo žinomumo, supratimo bei lankomumo. Todėl naujasis portalas kvies internautus kurti plataus teminio spektro neformalius „kultūros kelius“, naudojant viešai prieinamus e-paveldo šaltinius, tokius kaip www.europeana.eu, www.epaveldas.lt, www.ldkistorija.lt ir kitus, taip pat paskatinant šių šaltinių lankomumą.
„Lietuvoje yra daugybė kultūros paveldo paminklų ir vietų, kurios gali papasakoti įdomių istorijų apie mūsų šalies ir viso regiono istoriją. Geriausias būdas tas vietas pažinti smagiai leidžiant laisvalaikį – keliauti ir aplankyti. Todėl mūsų projekto tikslas yra paskatinti žmones lankyti prasmingas Lietuvos vietas ir dalintis savo patirtimi su kitais žmonėmis, kuriant kelionių kultūros keliais maršrutus“, – sako viešosios įstaigos „Paveldo projektai“, vystančios projektą „Kelionė kultūros keliais“ vadovas Vytenis Ardišauskas. Jis teigia, kad dabartinę portalo versija iki metų pabaigos bus nuolat tobulinama pagal lankytojų pastabas.
„Tavo pono iš didžios ir garbingos Radvilų giminės Janušo Radvilos nurodymu turėjai papildyti jo iždą pinigais, gautais už prekybą didiko dvare gautomis gėrybėmis….”, – taip Kėdainiuose prasideda interaktyvi didiko pirklio kelionė. Šioje kelionėje aplankysite Raseinius, Žagarę, Dubingius, Gdanską ir sužinosite apie Radvilas, LDK prekybą, to meto grūdų rinką, pinigų sistemą, to laikmečio prekes ir madas. Tikimasi, kad tai paskatins žmonės sėsti į automobilį ar ant dviračio ir pamėginti pakartoti pirklio kelionę patiems.
Portale galima pasinerti ir į XVII amžiaus studento gyvenimą ar skulptoriaus pameistrio, puošusio Lietuvos bažnyčias, darbus, susipažinti su didžio karvedžio Jono Karolio Chodkevičiaus žygiais ir Lietuvos savanorių kovomis prieš bolševikus.
Tolimesniuose projekto kūrėjų planuose – turinio vertimas į anglų, rusų, lenkų, ukrainiečių, baltarusių kalbas bei kiti sprendimai.
Apie kultūros kelius
Europos Tarybos Kultūros kelių programa pradėta kurti 1987 m., ja siekiama įvairiapusiškiau atskleisti Europos kultūrinį identitetą, stiprinti kultūrinį turizmą ir plėtoti šalių kultūrinį bendradarbiavimą. Formalus „Kultūros kelias“ – tai kultūros, švietimo paveldo ir turistinio bendradarbiavimo projektas, kuriuo siekiama sukurti ir populiarinti atskirą ar kelis maršrutus, kurie būtų grindžiami istoriniu keliu, kultūros koncepcija, pasaulinės svarbos asmenybe ar reiškiniu ir kurie būtų reikšmingi puoselėjant supratimą ir pagarbą bendroms europinėms vertybėms.
Šaltinis čia