Rasa Pakalkienė. „Gandragalviai? Baikit, nemanau! Verygmetis“

Šiais metais pirmą kartą Lietuvoje skelbiami Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai. Dalyvauti gali kiekvienas ir dviem būdais: pasakydamas ar parašydamas ką nors originalaus, šmaikštaus, o gal kvailo; arba tai išgirsdamas, perskaitydamas ir nusiųsdamas rinkimų organizatoriams.

Lietuvių kalba nuolat pasipildo naujažodžiais. Šie atsiranda kaip kūrybingų žmonių išmonė, paplinta, įsilieja į šnekamąją kalbą. Pastebėjus sparčiai plintantį taiklų naujadarą, atgyjantį netikėtų reikšmių įgavusį žodį, kad žiniasklaida pasigavo kokį nors šmaikštų posakį ar absurdišką frazę, galima jį siūlyti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimams.

15 žodžių

Apie rinkimus paskelbta vasaros pradžioje. Iki rugpjūčio pabaigos pasiūlyta, paminėta, aptikta, surasta 15 kandidatų į Metų žodžio titulą.

Organizatoriai pristato 11 žodžių, pateiktų su reikšmių aiškinimais:

Atvirai – Gretos Kildišienės knygos pavadinimas;

Balkoninkystė – daržininkystė balkone;

Depozitoriai – buteliautojai, butelių rinkėjai;

Gandragalvis – neigiamas partijos, kurios simbolis gandras, nario ar jai prijaučiančio asmens apibūdinimas;

Ormaišis – toks pripučiamas gultas;

Primintukas – priemonė, padedanti prisiminti svarbius dalykus (raštelis ant veidrodžio, muzikinis signalas ar pan.);

Sengyvena – konservatyvių pažiūrų žmogus;

Šmurkštas – gobtuvas, kapišonas;

Vardinukas – žaislas ar kitas vaikui skirtas daiktas su užrašytu vaiko vardu;

Vilnecija – naujas Vilniaus vardas po didžiosios birželio liūties;

Visalytis – asmuo, tapatinantis save su visomis socialinėmis lytimis.

Dar keturis žodžius, siūlytojų manymu, galima traukti į sąrašą be jokių reikšmės aiškinimų – viskas čia ir taip turėtų būti suprantama, teigia Metų žodžio rinkimų organizatoriai. Štai jie: profancionalas, skvernas, žinutė, (iš-) transliuoti.

8 posakiai

Per šį laikotarpį nuo vasaros pradžios iki pabaigos pastebėti, pasiūlyti, aptikti, surasti jau 8 kandidatai į Metų posakio titulą.

„Baikit, nemanau!“ (Audronės Pitrėnienės frazė)

„Labai nešvaistomos lėšos“ (Ingridos Šimonytės frazė po Edmundo Jakilaičio pokalbio su Laimute Anužiene laidoje „Dėmesio centre“).

„Akytes parodyk!“ (pagal Seimo nario Artūro Skardžiaus klausimą žurnalistui: „Gal tu norėtum savo akytes man parodyt“).

„Butelis po skvernu“ (žmogui, pasiūliusiam šį posakį, atrodo, kad mintis aiški ir be komentarų).

„Gedimino dauba“ (pagal chemiko Eugenijaus palinkėjimą: „Gelbėkit Gedimino kalną, kol jis dar nevirto Gedimino dauba…“).

„Civilizuotuose kraštuose tautos relikvijomis neprekiaujama“ (prof. Liudo Mažylio sakinys).

„Žinau, kam šis daiktas labai, o labai reikalingas“ (prof. Liudo Mažylio sakinys).

Siūlyti galima iki šių metų pabaigos

Žodžius ir posakius, tinkamus dalyvauti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose, galima siūlyti iki 2018 metų sausio 1 dienos socialinio tinklo paskyroje „Metų žodis“ arba el. paštu metuzodis@gmail.com.

Kandidatus dalyvauti Metų žodžio ir Metų posakio rinkimuose, gali siūlyti visi norintieji. Iš atsiųstų žodžių ir posakių bus sudaryti sąrašai, o už Metų žodį ir Metų posakį balsuos ir žmonės, ir komisija. organizuoja Lietuvių kalbos draugija su savo visuomeniniais talkininkais ir informaciniu partneriu UAB „Lietuvos žinios“. Organizatoriai kviečia stebėti viešąją lietuvių kalbos vartoseną, fiksuoti žodžius ir posakius, kurie tiesiog mūsų akyse plinta, populiarėja ir ima gyventi savarankišką gyvenimą.

Pirmą kartą rengiamų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų komisijoje dirbs Agnė Aleksaitė, Virginijus Gasiliūnas, Laimantas Jonušys, Bonifacas Stundžia, Ramūnas Terleckas, Rita Urnėžiūtė, Kazimieras Romualdas Župerka.

Rinkimų nugalėtojai bus paskelbti 2018 metų vasario 21-ąją, Tarptautinę gimtosios kalbos dieną.

Įdomios naujienos

Naujažodžiai plinta ne tik per šnekamąją kalbą, socialinius tinklus ar tinklaraščius, žiniasklaidą. Yra ir internetinis naujažodžių duomenynas, kuriame jie kaupiami. Skelbiamos pastebėtos ar atsiųstos įdomybės.

Pats naujausias ten įrašytas žodis – dergliava. Jį pavartojo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis, socialiniame tinkle komentuodamas vėl kilusią bangą dėl senelio žymaus politiko Vytauto Landsbergio paskelbimu buvus atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovu, prezidentu. „Dergliavą ant senelio atsimenu nuo vaikystės – sugriauti kolūkiai ir iš jų šiferio sustatytos vilos Šveicarijoje. Bet gal jau gana, ką? Jei neturime atsakymo, gal nebekelkime ir klausimo? Tiesiog iš pagarbos. Ar bent sveiko proto“, – „Facebook“ parašė G. Landsbergis.

Minimi ir šie vasarą lankytojų atsiųsti naujažodžiai: bukazinas, dvirlentė, gulmaišis, knyginėti, šonkaulinė, vėjininkas, –ė, vynbaris.

Skelbiama žiniasklaidos teksto ištrauka iškart su trimis naujažodžiais: „Liberalizmo šalininkų planuose – rinkažmogis, europažmogis ir tolerantžmogis.“

Cituojamas gatvėje nugirstas pokalbis telefonu apie vasaros liūtis Vilniuje, sukėlusias asociacijas su Venecija, kuriame nuskamba naujas žodis: „Liūtis tokia, kad Vilnecijos gatvėse nepraeisi, o plaukti nemoku.“

O iš žurnalisto Rimvydo Valatkos tekstų išrinkti šie tos pačios žodžio šaknies naujadarai: verygininkai, verygizacija, verygmetis.

Gali prisidėti visi

Tame naujažodžių žinyne kaupiami nuo XX amžiaus pabaigos lietuvių kalboje atsiradę ir dabartinėje viešojoje vartosenoje atsirandantys nauji žodžiai (skoliniai ir naujadarai), žodžių junginiai ir santrumpos, naujos žodžių reikšmės, taip pat informacija apie naujažodžių kilmę, vartojimą ir norminimą. Taigi duomenynas – daugiau nei žodynas, be kita ko, iliustruotas autentiškais vartosenos faktais (su nurodytais šaltiniais) ir nuotraukomis, teigiama naujažodžių duomenyno interneto svetainėje.

Informuojama, kad duomenynas, kaip ir daugelis internete gyvuojančių ir dabarties procesus atspindinčių skaitmeninių kūrinių, teikiamas vartotojams kaip nebaigtinė ir nuolat besikeičianti, besiplečianti duomenų sankaupa, prie kurios tobulinimo gali prisidėti visi pageidaujantys, siųsdami pastabas ir siūlymus.

LZnaujas