Rita Urnėžiūtė. 2017-ųjų Metų žodžio rinkimų kraitė: verygininkai, grybaknygė, miglopūta…

Birželio pradžioje Lietuvių kalbos draugija su „Lietuvos žiniomis“ ir kitais bendraminčiais paskelbė Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus. Parengti rinkimų nuostatai, suburta komisija, gausėja Metų žodžio paskyros draugų socialiniame tinkle „Facebook“. Gausėja ir siūlymų, dėl ko būtų verta balsuoti. Didysis balsavimas „Lietuvos žinių“ portale prasidės 2018 m. sausio 10 d., taigi dabar pats metas kaupti siūlymus. Organizatoriai kviečia rašyti „Gimtosios kalbos“ žurnalo redakcijai (L. Asanavičiūtės g. 23, Vilnius), siųsti el. laiškus (metuzodis@gmail.com) arba reikšti savo nuomonę socialiniame tinkle „Facebook“.

Kaip tik čia, virtualioje erdvėje, kandidatai keliami ir aptariami gyviausiai. Metų žodžio ir Metų posakio ieškotojų akys ir ausys, kaip ir buvo laukta, krypsta į viešai matomų ir girdimų žmonių kalbą – politikų, pareigūnų, žurnalistų rimtus ir nerimtus pašnekėjimus ar parašymus.

Metų žodžiu pasiūlyta rinkti keletą mūsų gyvenimo aktualijas atspindinčių žodžių:

ATVIRAI – Gretos Kildišienės knygos pavadinimas;

GANDRAGALVIS – neigiamas partijos, kurios simbolis gandras, nario ar jai prijaučiančio asmens apibūdinimas;

VERYGININKAI, VERYGIZACIJA, VERYGMETIS – Rimvydo Valatkos naujadarai, nusakantys pastangas suvaržyti alkoholio prekybą;

DEPOZITORIAI – buteliautojai, butelių rinkėjai;

DERGLIAVA – Gabrieliaus Landsbergio pavartotas žodis, reiškiantis dergimą, bjaurojimąsi žodžiais;

PROFANSIONALAS – Aloyzo Tendzegolskio sukurtas žodis profanui, kuris įsivaizduoja esąs profesionalas, pavadinti;

VISALYTIS – asmuo, tapatinantis save su visomis socialinėmis lytimis;

VAMZDININKAI – Lukiškių aikštės memorialo projektų vertintojai.

Kita žodžių grupelė – madingi, plintantys žodžiai ar naujadarų darybos tipai. Pirmieji pasiūlyti veiksmažodis TRANSLIUOTI „paskelbti, parodyti, paskleisti, perduoti“ su visais įmanomais priešdėliais, ypač iš-, ir ne savo reikšme vartojamas daiktavardis ŽINUTĖ „pranešimas, žinia, pagrindinė mintis“. Prie šių pavienių žodžių belieka pridėti įkyriu štampu virtusį posakį IŠTRANSLIUOTI ŽINUTĘ, plintantį įvairiose srityse – nuo didžiosios politikos, mokslininkų konferencijų iki supermamyčių forumų. Atkreiptas dėmesys ir į populiarėjančius veiksmažodžius su priešdėliu į-: komentuojant madingus ĮVEIKLINTI, ĮGALINTI, ĮPAVELDINTI, ĮNORINTI pasiūlyta ir ĮSMEGENINTI (žinoma, jei „šito išteklio yr„, rėžė komentatorė).

Metų žodžio ieškotojai žvalgosi ir į ką tik iškeptus naujadarus:

NAMINĖTI „jaukiai leisti laiką namie, ypač lietingą vasaros dieną“;

BALKONININKYSTĖ „daržininkystė balkone“;

MIGLOPŪTA „tuščia, bevertė informacija, pretenzingai pateikiama kaip rimtas dalykas“;

PRIMINTUKAS „priemonė, padedanti prisiminti svarbius dalykus (raštelis ant veidrodžio, muzikinis signalas ar pan.)“;

VARDINUKAS „žaislas ar kitas vaikui skirtas daiktas su užrašytu vaiko vardu“;

ORMAIŠIS „toks pripučiamas gultas“;

VILNECIJA „naujas Vilniaus vardas po didžiosios birželio liūties“.

Smagus rudeninis naujadaras – GRYBAKNYGĖ, matyt, sukurtas tų, kuriuos veidaknygėje pribaigė grybų ir grybautojų nuotraukos.

Šviežutėlių naujadarų Metų žodžio ieškotojai randa ir viešojoje vartosenoje, ir Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyne (naujazodziai.lki.lt). Kiti įdomių žodžių išgirsta savo šeimos aplinkoje: ŠMURKŠTAS „gobtuvas, kapišonas“ (užrašė Gintaras Grajauskas), treti gaivina tėvų ar senelių žodžius: SENGYVENA „konservatyvių pažiūrų žmogus“ (paminėjo Povilas Girdenis).

Kandidatai į Metų posakio vardą rikiuojasi į dvi grupes. Daugiausia tokių, kurie susiję su viešais apsijuokimais, neaiškiomis istorijomis, nesklandžiais projektais. Bene dažniausiai minimas Audronės Pitrėnienės posakis BAIKIT, NEMANAU!

Neaiškių istorijų atgarsiai – paliepimas AKYTES PARODYK! (pagal Seimo nario Artūro Skardžiaus klausimą žurnalistui „Gal tu norėtum savo akytes man parodyt?“) ir Ingridos Šimonytės apibendrinimas pasiklausius Laimutės Anužienės atsakymų Edmundui Jakilaičiui: LABAI NEŠVAISTOMOS LĖŠOS

Į pastangas riboti alkoholio prekybą greitai sureaguota ironišku pasakymu BUTELIS PO SKVERNU, o žodį SKVERNAS siūlyta be jokių diskusijų traukti į Metų žodžio rinkimus.

Rimvydas Valatka vieną dieną padirbėjo „Eltoje“. Padirbėjo ir išėjo, o Algimantas Rusteika tuoj pat pakomentavo: GERIAU JAU DELFIS RANKOJ.

Naujausi posakiai – iš KTU rektoriaus plagiato istorijos. Žmonės tuoj pat pastebėjo Algirdo Avižienio teiginį VISKAS AIŠKU, JEI MOKI SKAITYTI. Bene daugiausia patiktukų sulaukė toks įrašas Metų žodžio paskyroje: Nemodernu sakyti „atpirkimo ožys“ – dabar tai TECHNINIS DARBUOTOJAS.

Keletas posakių apibūdina didžiųjų miestų aktualijas. Prasidėjus kalboms apie slenkantį Gedimino kalną pasigirdo patarimas: „Gelbėkit Gedimino kalną, kol jis dar nevirto GEDIMINO DAUBA…“. Perskaičiusi portale lrytas.lt aprašytą Sapiegos gatvės uždarymą Diana Vilytė paskelbė pašaipų pranešimą apie UAB „LIETUVOS GATVIŲ UŽDARYMAS„ „veiklos planus“. „Jiems reikia KIŠENINIŲ PARTNERIŲ„, – sakė Gabrielius Landsbergis apie Liberalų sąjūdžio sprendimą nutraukti koaliciją su konservatoriais Vilniaus miesto savivaldybės taryboje. Vertas Metų posakio vardo žmonėms atrodė Vilniaus automobilių aikštelių sistemos pavadinimas STATYK IR VAŽIUOK!

Nebe Metų posakiu, o Metų iššūkiu arba Metų nevykėliu siūlyta rinkti Kauno savivaldybės pasirinktą dviračių transporto populiarinimo ženklą LIKE BIKE KAUNAS. Kitas kandidatas į nevykėlio titulą – portalo „15min“ sakinys Turkijos krepšininkai DAVĖ KOVĄ Europos čempionato favoritei Ispanijai. Kaip kas supranta: Povilo Girdenio manymu, DAVĖ KOVĄ, DUOS IR BALANDĮ!

Ir – kol kas – tik trys posakiai, atspindintys šviesiąją mūsų gyvenimo pusę. Visi trys žodžių ieškotojų pastebėti sakiniai – kauniečio profesoriaus Liudo Mažylio: ŽINAU, KAM ŠIS DAIKTAS LABAI, O LABAI REIKALINGAS; CIVILIZUOTUOSE KRAŠTUOSE TAUTOS RELIKVIJOMIS NEPREKIAUJAMA; IEŠKOTI VERTA, IEŠKOTI ĮDOMU.

Toks Metų žodžių ir Metų posakių derlius spalio pradžioje. Žodžiai ir posakiai bus kaupiami iki pat metų pabaigos. Iki 2018 m. sausio 10 d. komisija sudarys balsavimui teikiamų kandidatų sąrašus. Už atrinktus kandidatus iki 2018 m. vasario 20 d. bus balsuojama „Lietuvos žinių“ portale. Atskirai Metų žodį ir Metų posakį savo posėdyje rinks komisija. Visuomenės ir komisijos balsavimo rezultatai bus paskelbti 2018 m. vasario 21 d., Tarptautinę gimtosios kalbos dieną.

Tegu šie rinkimai mus visus paskatina labiau domėtis kalba ir įtraukia į smagų žaidimą, kurio baigmės niekaip negali nuspėti: juk niekada neaišku, kas dar ko iki metų pabaigos prišnekės…

LZnaujas