Amerikiečių rašytoja Lois Lowry (g. 1937 03 20) Lietuvoje geriausiai žinoma kaip „Siuntėjo“ autorė, tačiau iš tiesų ji itin produktyvi kūrėja, išleidusi per keturiasdešimt kūrinių vaikams ir jaunimui.
Per keturis kūrybos dešimtmečius ji pelnė daug ir įvairių apdovanojimų. Tarptautinėje arenoje ypač svarbūs yra du Niuberio medaliai už garsiąją distopiją „Siuntėjas“ (angl. The Giver, 1993) bei į lietuvių kalbą taip pat išverstą apysaką „Suskaičiuotos žvaigždės“ (angl. Number the Stars, 1989). Amerikiečių vaikų literatūros leidėjo Džono Niuberio vardu pavadintas apdovanojimas teikiamas už reikšmingiausią metų kūrinį vaikams ar jaunimui Amerikoje. Taip pat autorė tris kartus buvo nominuota H. Ch. Anderseno premijai, tačiau iki šiol šio apdovanojimo nesulaukė.
Palankiausių vertinimų sulaukusiuose kūriniuose („Siuntėjas“, „Suskaičiuotos žvaigždės“) autorę domina sudėtingos ir globalios temos. Neretai pasitelkusi skirtingus savo prigimtimi ir būdu veikėjus ji gilinasi į visuomenės sanklodos, galios struktūrų, smurto ir pasipriešinimo temas. Nepaisant problemų masto ir kūrinių pasaulio niūrumo, visada juose švysteli viltis, gerumas ir drąsa.
Knygoje „Siuntėjas“ vaizduojama racionali ateities visuomenė be karo, patyčių, skausmo, bet viso to kaina itin didelė – dėl ramaus gyvenimo paaukotas individualumas, šeimos ryšiai, emocijos, gebėjimas matyti spalvas, bet svarbiausia – atmintis. Atmintis apie viską – praeitį, karus ir neteisybę, stingdantį šaltį ir vasarišką gaivą, atmintis apie tai, kas gera ir bloga, apie tai, ką reiškia būti žmogumi.
L. Lowry, atsiimdama Niuberio medalį už šią knygą, kalbėjo: „Mes galime pamiršti skausmą. Ir tai patogu. Bet kartu dingteli klausimas: ar tai saugu? Ar saugu pamiršti?“ (http://www.loislowry.com/).
„Siuntėjas“ buvo sutiktas gana kontraversiškai – vieni kritikai gyrė, kiti įžvelgė įvairiausių trūkumų, tačiau dauguma matė, kad L. Lowry į vaikų literatūrą atnešė šį tą naujo – distopiją, kuri iki tol dominavo suaugusiųjų skaityboje. O skaitytojus labiausiai glumino atvira kūrinio pabaiga: taip ir nepaaiškėja, kas nutinka iš tobulosios bejausmės visuomenės nusprendusiam pabėgti pagrindiniam veikėjui Jonui ir jo įbroliui, kuris dar tik kūdikis. Pati autorė yra teigusi, kad nėra vienos tikros pabaigos, bet kiekvienas atranda savąją, kuri priklauso nuo mūsų pačių įsitikinimų bei lūkesčių.
Tiesa, beveik po dešimtmečio pertraukos autorė nusprendė kurti „Siuntėjo“ tęsinį, iš viso išėjo keturios serijos dalys: „Siuntėjas“, „Gathering Blue“ („Renkant mėlyną“), „Messinger“ („Pasiuntinys“), „Son“ („Sūnus“). Nors tęsiniuose pasakojamos kitų jaunuolių istorijos keistame postapokaliptiniame ateities pasaulyje bei analizuojamos vis kitokios visuomenių ir individų problemos, tačiau vis dėlto paaiškėja, kas nutiko Jonui ir jo įbroliui. Kol kas vėlesnės trys serijos dalys nėra išverstos į lietuvių kalbą.
Kita itin garsi rašytojos knyga „Suskaičiuotos žvaigždės“ perkelia į Daniją Antrojo pasaulinio karo metais. Danija visame pasaulyje pagarsėjo kaip šalis, kurios piliečiai, nepaisydami nacių okupacijos, sugebėjo išgelbėti 99 proc. šalyje gyvenusių žydų. O L. Lowry šią istoriją perpasakoja pasitelkdama dvi jaunas protagonistes ir jų šeimą, kuri, nepaisydama jiems patiems kylančio pavojaus, didvyriškai rizikuoja viskuo, kad išgelbėtų kaimynus žydus.
Tačiau L. Lowry kūryba kur kas įvairesnė nei paprastai į tyrimus, rekomenduojamų knygų sąrašus ir pan. patenkantys tekstai – jos bibliografijoje yra realistinių, fantastinių, magiškajam realizmui artimų kūrinių, pasakų ir net paveikslėlių knyga. Rašytoja debiutavo 1977 m. su knyga „Summer to die“ („Vasarą numirti“), joje gilinosi į sesers mirties temą – kadaise vaikystėje jai pačiai teko tai patirti. Netrukus pasirodė humoristinio pobūdžio knygų serija apie bepradedančią bręsti paauglę Anastasiją Krupnik (9 knygos), kiek vėliau atskira, bet panašaus pobūdžio serija ir apie Anastasijos brolį Semą (4 knygos) bei dar pora kitų serijų, be to, rašytoja nuolatos kūrė ir pavienes istorijas.
Bibliografija lietuvių kalba
- Siuntėjas: romanas / iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas; iliustravo Jolanta Talaikienė. – Vilnius: Alma littera, 2003. – 221 p.: iliustr. – (10+)
- Suskaičiuotos žvaigždės: romanas / iš anglų kalbos vertė Sigitas Parulskis; iliustravo Aida Janonytė. – Vilnius: Alma littera, 2015. – 141 p.: iliustr. – (10+)
Siūlome paskaityti
- Eglė Obcarskaitė. „Gyvenimas be skausmo ir spalvų“. Rubinaitis, 2003 m. Nr. 3 (27)
- Gintarė Adomaitytė. „Pasaulis pasikeitė. Pasakos – ne“. Rubinaitis, 2015 m. Nr. 2 (74)
- http://www.loislowry.com/
Parengė Eglė Baliutavičiūtė