Stulbinantis atradimas: iš kapo dingo Williamo Shakespeare’o kaukolė

Britų dramaturgo Williamo Shakespeare’o palaikams po mirties ilsėtis ramybėje nebuvo lemta: rašytojo kaukolė, tikėtina, buvo pagrobta iš jo kapo. Tai nustatyta šiuolaikinių technologijų pagalba atlikus kapo tyrimą, skelbia BBC.

Šis atradimas suteikia pagrindo 1879 m. viename žurnale paskelbtam straipsniui, kuriame teigta, kad 1794 m. W.Shakespeare’o kapą apiplėšė ir jo kaukolę pagrobė kapų plėšikai. Anksčiau manyta, kad šis straipsnis buvo visiškai niekuo nepagrįstas.

Mokslininkų komanda naudojo specialų žemės sluoksnį permatantį radarą, kurio pagalba galėjo ištirti W.Shakespeare’o kapą Šventosios Trejybės bažnyčioje Stratforde. Radaras leido mokslininkams matyti, kas yra po žeme, neišniekinant paties kapo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Williamo Shakespeare'o knyga„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Williamo Shakespeare’o knyga

„Radaro tyrimai rodo, kad toje kapo pusėje, kur turėtų būti W.Shakespeare’o galva, į kapą kažkas buvo įsilaužęs. Be to, egzistuoja istorija, pasakojanti, kad kažkada seniai seniai kažkas apiplėšė kapą ir pagrobė kaukolę. Man atrodo labai tikėtina, kad toje bažnyčioje W.Shakespeare’o kaukolės nėra“, – sako Stafordšyro universiteto archeologas Kevinas Collsas, atlikęs tyrimus.

W.Shakespeare’as kartu su žmona Anne Hathaway ir kitais giminėmis nebuvo palaidotas dideliame šeimos kape, kaip ilgai galvota, bet paprastame, negiliame kape po bažnyčios grindimis. Tyrimas kape taip pat nerado jokių metalo, pvz., vinių, pėdsakų. Tai reiškia, kad W.Shakespeare’as greičiausiai nebuvo palaidotas karste, bet tiesiog suvyniotas į drobulę ir tada užkastas.

Archeologai apsilankė ir kitoje netoli esančioje bažnyčioje. Pasak vietinių legendų, toje bažnyčioje saugoma sena kaukolė iš tiesų yra W.Shakespeare’o. Tačiau tyrimai nustatė, kad ši kaukolė iš tiesų priklauso nežinomai moteriai, kuriai mirties metu buvo apie 70 metų.

„Man didelė garbė būti pirmuoju tyrėju, kuris gavo leidimą neinvazyviu būdu tirti W.Shakespeare’o kapą. Atlikdamas tokį tyrimą niekada nežinai, ką rasi. Puiki prie projekto dirbusi komanda pasiekė geresnių rezultatų negu buvo galima tikėtis, jie neabejotinai įžiebs diskusiją, mokslinius disputus ir leis gimti netikėčiausioms teorijoms. Netgi dabar galvodamas apie tai, ką radome, pradedu drebėti“, – sako K.Collsas.

Tuo tarpu bažnyčios pastorius Patrickas Tayloras teigė „nebuvęs įtikintas, kad esama pakankamai įrodymų daryti išvadą, jog kaukolė išties buvo pagrobta“.

„Mes ir toliau rūpinsimės kapo ramybe, kaip W.Shakespeare’as ir norėjo, ir neleisime jos trikdyti. Turėsime susitaikyti su tuo, kad tiksliai nežinome, ką rastume po W.Shakespeare’o antkapiu“, – sakė pastorius.

15-min

Atsakyti