Valstybiniame jaunimo teatre šurmuliuos edukacinė Šekspyro savaitė

Š. m. rugsėjo 26–30 dienomis Valstybinis jaunimo teatras, bendradarbiaudamas su Britų Taryba Lietuvoje, Vilniaus miesto ir rajono mokyklų mokytojus bei moksleivius kviečia į edukacinę savaitę „Šekspyras gyvas“. Ši inciatyva skirta 400-osioms Kūrėjo mirties metinėms paminėti ir prisideda prie tęstinumo pasaulinės kampanijos „Šekspyras gyvas“ (angl. Shakespeare Lives), kuri skatina naujai pažvelgti į šio žymaus klasiko kūrybą.

Skirtingose Jaunimo teatro erdvėse ir už teatro ribų veiks kūrybinės dirbtuvės, praktiniai ir interaktyvūs seminarai, paskaitos, konferencija ir kitos įdomios veiklos, kurias kuruos Lietuvos ir užsienio teatrų bei akademinės bendruomenės atstovai – profesionalūs aktoriai, pedagogai, šekspyrologai. Edukacinę savaitę „Šekspyras gyvas“ vainikuos teatralizuoti sonetų skaitymai bei spektaklis „Ledi Makbet“ (rež. Algirdas Latėnas).

Pasak projekto idėjos autorės ir vadovės Gintės Jokubaitienės, idėja surengti edukacinę savaitę, skirtą V. Šekspyro kūrybai, brendo jau seniai. Šiuo renginių ciklu siekiama ne tik kitaip, naujai pažvelgti į žymiojo klasiko kūrybą, bet ir skatinti Jaunimo teatro bendradarbiavimą su Vilniaus miesto bei rajono mokyklomis. „Tikiu, kad V. Šekspyro kūrybą skaityti, analizuoti, ja domėtis galima ne tik vyresnėse mokyklos klasėse. Manau, kad pradėti tai daryti galima kur kas anksčiau, tik reikia atrasti būdų, priemonių, kaip šiuos kūrinius pritaikyti, padaryti prieinamus, suprantamus ir jaunesnio amžiaus vaikams. Viliuosi, kad ši edukacinė savaitė įrodys, jog V. Šekspyro kūryba yra aktuali bei įdomi ir šių dienų augančiai kartai“, – teigia G. Jokubaitienė.

Vienas iš pavyzdžių, kaip galima V. Šekspyro kūryba sudominti ne tik vyresniųjų klasių, bet ir jaunesnio amžiaus vaikus, bus „Stalo teatro“ įkūrėjos, režisierės, scenografės ir aktorės Saulės Degutytės vedamos kūrybines dirbtuvės „Daiktų istorija apie Karalių Lyrą“. Renginyje dalyvausiantys vaikai iš popieriaus gamins, lankstys, karpys „Karaliaus Lyro“ personažus ir siūlys savo idėjas, kaip galėjo pasibaigti karaliaus ir jo dukterų istorija. Šios kūrybinės dirbtuvės simboliškai pradės edukacinės savaitės renginių ciklą Jaunimo teatre.

Edukacinės savaitės „Šekspyras gyvas“ metu Vilniuje apsilankys ir savo patirtimi, žiniomis apie V. Šekspyro kūrybą bei jos interpretacijas dalysis ne vienas garbingas svečias iš užsienio šalių. Latvių dramaturgas Lauris Gundars, remdamasis V. Šekspyro dramos „Hamletas“ struktūra, vyresniųjų klasių moksleiviams ves kūrybinio rašymo dirbtuves, pavadinimu „Rašyti ar ne rašyti: ką apie Šekspyro „Hamletą“ privalo žinoti pradedantysis dramaturgas?“. Kitas svečio iš Latvijos vedamas renginys – tai „Pamoka apie Šekspyrą“. Lauris Gundars lankysis mokyklose, kur su mokytojais ir moksleiviais kalbėsis apie tai, kuo įdomi ir aktuali V. Šekspyro kūryba šiandien, kokias temas slepia žymiosios tragedijos „Romeo ir Džuljeta“, „Hamletas“, galiausiai – kaip atrodė teatras XVII amžiuje.

Iš Didžiosios Britanijos į edukacinę savaitę „Šekspyras gyvas“ atvyksta ir žymi pedagogė, šekspyrologė, edukacinių projektų iniciatorė ir vadovė Genevieve White. Viešnia jau du dešimtmečius dėsto anglų literatūrą, yra dirbusi Rumunijoje, Vengrijoje ir Kinijoje. G. White mokytojams ves praktinį seminarą, kurio metu bus nagrinėjami iššūkiai, su kuriais susiduriama pristatant ir analizuojant V. Šekspyro kūrybą klasėje. Užsiėmimo metu mokytojai galės ne tik dalytis patirtimi, bet ir sužinos apie metodus, kurie padės šio žymaus autoriaus kūrybos analizę paversti patraukliu, įdomiu ir smagiu procesu. Lektorė taip pat ves interaktyvų seminarą „Škotų pjesė“, remdamasi V. Šekspyro drama „Makbetas“. Seminaro dalyviai bus supažindinami su legendomis ir prietarais, kurie jau daugelį metų lydi paslaptingąją pjesę. Ypatingas dėmesys bus skiriamas Ledi Makbet personažo analizei. „Šekspyras mane žavi daugeliu aspektų, tačiau labiausiai tuo, kaip jo kūryba tarsi savaime prisitaiko prie laiko ir vietos. Nesvarbu, kas ar kur jūs esate, Šekspyras visada turi, ką jums pasakyti“, – įsitikinusi G. White.

Konferencijos „Šekspyras ir medijos“ metu bus nagrinėjama Šekspyro kūrybos  įtaka gana netikėtoms sritims: animaciniams filmukams, kompiuteriniams žaidimams bei fantastiniams filmams, tokiems kaip „Žvaigždžių karai“. Renginys vyks anglų kalba.

Į Jaunimo teatrą taip pat atvyksta ir Gdansko „Šekspyro“ teatro edukacinių programų vadovė Marta Nowicka, kuri ves kūrybines dirbtuves „Teisė pasakyti „ne“ – Romeo ir Džiuljetos atvejis“. Kūrybinių dirbtuvių tikslas yra aptarti Džiuljetos situaciją, įsijausti į ją, žvelgiant iš šių dienų jauno žmogaus perspektyvos. Svarbu suprasti, ar Džiuljeta turi galimybę rinktis – tai seminaro dalyviai mėgins išsiaiškinti, stebėdami skirtingose šalyse, nevienodu metu įvairių režisierių sukurtų filmų, remiantis Romeo ir Džiuljetos istorija, fragmentus bei patys mėgindami kurti savą šios žymios dramos interpretaciją, perkeldami Džiuljetą į šiuos laikus.

Ilgametė Jaunimo teatro aktorė Aušra Pukelytė ves sceninės kalbos seminarą „Šekspyras – monologų meistras“. Užsiėmimo metu aktorė moksleiviams atskleis Šekspyro monologo skaitymo ypatumus, supažindins su balso lavinimo technikomis, retorikos meno, raiškaus skaitymo pagrindais.

Edukacinę savaitę užbaigs du plačiajai visuomenei skirti renginiai. Ilgametė Jaunimo teatro aktorė Janinos Matekonytė-Antanėlienė ir Vilniaus miesto vaikai surengs teatralizuotą „Sonetų vakarą“, kurio metu sonetai bus skaitomi net keliomis kalbomis, kuriomis šiuo metu bendraujama Vilniaus mieste ir rajone: lietuvių, anglų, rusų, lenkų.  Renginių ciklą iškilmingai vainikuos rež. Algirdo Latėno spektaklis „Ledi Makbet“, kurį bus galima išvysti Didžiojoje Jaunimo teatro scenoje.

Detalią edukacinės savaitės „Šekspyras gyvas“ programą bei informaciją apie registraciją į renginius rasite Valstybinio jaunimo teatro tinklalapyje www.jaunimoteatras.lt.

Bernardinai.lt

Atsakyti