Virtuali biblioteka: kur skaityti elektronines knygas nemokamai?

Elektroninės knygos sparčiai skinasi kelią ne tik į skaitytojų išmaniuosius įrenginius, bet ir širdis. Juk keliaujant ar turint keletą minučių laisvo laiko tarp suplanuotų susitikimų, kur kas paprasčiau atsiversti elektroninę knygą skaityklėje, nei nešiotis krepšyje kelių šimtų puslapių leidinį.
Daugelis jau žino, kad nemokamai ar už nedidelę kainą parsisiųsti elektronines knygas įvairiomis kalbomis siūlo daugybė leidėjų tinklalapių. Bet ar žinojote, kad elektronines knygas jau galite skaityti ir virtualioje bibliotekoje?Nauja paslauga – elektroninės knygos skolinimas

Prieš keletą metų pradėjęs veikti 70 šalies bibliotekų vienijantis portalas www.ibiblioteka.lt siūlo lankytojams daug įvairių elektroninių paslaugų. Per šį portalą galima registruotis bibliotekoje ir užsisakyti skaitytojo pažymėjimą, prenumeruoti visų viešųjų bibliotekų naujienas, užsakyti visateksčius dokumentus, jų kopijas ar skaitmenines dalis, pasinaudoti „Klausk bibliotekininko“ paslauga ir internetu susimokėti už mokamas bibliotekų paslaugas. Visos šios paslaugos tampa vis populiaresnės, tačiau vienos iš naujausių portalo paslaugų – galimybės nemokamai skaityti elektronines knygas – populiarumas auga kaip ant mielių.

Elektroninės knygos skolinimo paslauga, portale www.ibiblioteka.lt įdiegta 2015 m., – tai skaitytojams skirtas elektroninių knygų skolinimo modulis, kuriame sudaryta galimybė skaitytojo pažymėjimą turinčiam arba portale registruotam ir savo tapatybę prisijungiant per „Elektroninius valdžios vartus“ patvirtinusiam bibliotekos klientui skaityti, pratęsti arba rezervuoti elektronines knygas, jas vertinti, rašyti komentarus, socialiniuose tinkluose dalytis informacija su draugais.

Dar vienas elektroninės knygos privalumas itin patiks užmaršuoliams: neįmanoma pamiršti tokią knygą grąžinti į biblioteką, nes po tam tikro laiko, jei skaitytojas nesikreipė prašydamas pratęsti knygai skaityti skirtą laiką, panaikinama jo prieiga prie turinio.

Šiuo metu portale www.ibiblioteka.lt yra per 1 400 knygų, kurių didžioji dalis – įvairių laikotarpių, stilių ir žanrų Lietuvos ir užsienio autorių grožinės literatūros kūriniai, išleisti 2010–2014 metais. Tačiau knygų sparčiai daugės: kadangi 2016-ieji buvo paskelbti Bibliotekų metais, Kultūros ministerija skyrė specialią 50 tūkst. eurų dotaciją naujoms elektroninėms knygoms įsigyti.

Informacinė platforma leidėjams

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Informacinių sistemų aptarnavimo skyriaus vyriausioji metodininkė Zofija Burinskienė teigia, kad skaitytojai naujovę vertina labai palankiai. „Toks knygų skaitymo būdas populiarėja, žmonės domisi, išbando ir patys įsitikina, kad tai patogu – nereikia net į biblioteką ateiti“, – sako ji ir apgailestauja, kad kol kas biblioteka negali pasiūlyti visų išleidžiamų leidinių, o tik tam tikrą jų dalį.

Be to, priduria pašnekovė, ne visiems patinka, kad nemokamas elektronines knygas kol kas galima skaityti tik internete, vadinamuoju „on-line“ (liet. realiojo laiko) režimu: „Gavome skundų, kad nepatogu, kai nėra galimybės knygą atsisiųsti, bet įgyvendindami šį projektą mes privalėjome užtikrinti, kad nebūtų pažeidžiamos autorinės teisės. Tačiau ateityje šį klausimą taip pat spręsime“.

Anot jos, šis projektas yra naudingas ir leidėjams, kuriems suteikiama patogi informacijos sklaidos platforma. „Jei mes negalime įsigyti kurios nors knygos, leidėjas gali pateikti anonsą ar teksto fragmentą, o potencialiam skaitytojui pateikti nuorodą į savo elektroninę parduotuvę“, – pasakojo pašnekovė ir pridūrė, kad baigus vykdyti kompleksinį projektą „Elektroninių leidinių pateikimo skaitytojui ir intelektualios elektroninių išteklių paieškos bibliotekų kataloguose įgyvendinimas“, kuris iš dalies finansuotas Europos Sąjungos fondų lėšomis (parama sudarė apie 1 mln. 666 tūkst. eurų), buvo įsigytas tūkstančio knygų paketas, kuris nuolat pildomas.

Ateityje – speciali programėlė skaitytojams

Nacionalinės bibliotekos Informacijos išteklių departamento direktorės pavaduotoja Alma Masevičienė teigia, kad geriausiai elektroninių virtualios bibliotekos paslaugų populiarumą iliustruoja skaičiai. Portalas www.ibiblioteka.lt trečiąjį 2016 metų ketvirtį turėjo apie 180 tūkst. registruotų vartotojų. „Sunku tiksliai pasakyti, kiek lankytojų užsuka būtent dėl nemokamos elektroninių knygų skolinimo paslaugos, bet akivaizdu, kad portalas sulaukia daug lankytojų“, – kalbėjo ji.

Pašnekovės teigimu, mūsų šalyje elektroninės knygos dar tik skinasi kelią į skaitytojų rankas. „Lyginant situaciją Lietuvoje ir Vakarų šalyse, akivaizdu, kad elektroninių knygų rinka ateityje augs. Jos augimą kol kas riboja tai, kad bibliotekos archyve sukauptos knygos yra prieinamos tik internetu, o parsisiųsti į savo išmaniuosius įrenginius skaitytojai jų kol kas negali. Bet ateityje tobulindami sistemą ketiname kurti programėlę, kuria naudodamasis vartotojas galės parsisiųsti knygą ir ją skaityti savo įrenginyje, tačiau praėjus kuriam laikui ji bus automatiškai ištrinama iš skaitytojo laikmenos“, – pasakojo A. Masevičienė ir pridūrė, kad tokios specialios programėles sėkmingai naudojamos Skandinavijos šalyse.

Skaitytojai dažnai teiraujasi, ar juos dominanti knygą yra išleista elektroniniu formatu, tad netrukus bus įdiegta naujovė, leidžianti tai sužinoti iš karto – atlikus leidinio paiešką bibliotekos sistemoje. „Prie spausdintinės knygos aprašo bus pateiktas ženkliukas, žymintis, kad knyga išleista ir elektronine versija, o prie elektroninės knygos sistemoje bus žymima, kad bibliotekoje galima rasti ir popierinę knygos versiją“, – apie skaitytojų laukiančias naujoves pasakojo A. Masevičienė.

Pašnekovė pastebi, kad buvimas registruotu portalo vartotoju neabejotinai atveria daugiau galimybių naudotis www.ibiblioteka.lt turiniu. „Žmogus, kuris užsiregistravo portale ar patvirtino savo tapatybę per „Elektroninius valdžios vartus“, gali matyti visą portalo turinį, o neregistruoti portalo lankytojai gali matyti tik 10 proc. elektroninės knygos“, – sakė ji. Pašnekovė pridūrė, kad tinklalapio vartotojų analizė rodo, jog elektronines knygas itin mėgsta 20-40 metų amžiaus moterys, kurios dažniausiai skaito grožinės literatūros kūrinius.

Norint skaityti el. knygą, reikia atlikti šiuos veiksmus:

1. Prisijungti www.ibiblioteka.lt.

2. Pasirinkti Prisijunkite arba Užsiregistruokite. Jei turite galiojantį LIBIS skaitytojo pažymėjimą, galite iš karto jungtis ir naudotis visomis portalo paslaugomis.

3. Atlikti paiešką (jei norite peržiūrėti visų portale esančių elektroninių leidinių sąrašą, pasirinkite Išplėstinė paieška ir pažymėkite langelį El. knygų fondas).

4. Pasirinkti elektroninę knygą. Jei prie dominančios knygos yra prisegtas jos fragmentas, galite pasinaudoti funkcija Pavartyti ir susipažinti su knygos ištrauka.

5. Pasiskolinti knygą. Knygos išduodamos 2 savaitėms su galimybe 2 kartus pratęsti terminą.

Jei pageidaujamos elektroninės knygos egzemplioriai tuo metu yra naudojami, galite ją rezervuoti – kai atsiras galimybė knygą pasiskolinti, apie tai būsite informuoti el. paštu.

tv3.lt